„Bartoš mě udal v Bruselu,“ vybuchl Babiš při vrcholu kampaně. Pak skákal do řeči a mával grafy

„Bartoš mě udal v Bruselu,“ vybuchl Babiš při vrcholu kampaně. Pak skákal do řeči a mával grafyNOVÉ
Domov

Komunální volby 2018

Karolína Vaverková

Debatě špiček tuzemské politiky měla dominovat témata komunální politiky. V předvečer voleb do místních zastupitelstev se ale předsedové devíti parlamentních stran v České televizi přeli často o věci z nejvyšší politiky. „Pan Bartoš na mě poslal udání do Bruselu,“ řekl například premiér Andrej Babiš o pirátském podnětu Evropské komisi, že Babiš je ve střetu zájmů a stále ovládá holding Agrofert.

Předsedové všech parlamentních stran sice hovořili o dopravě, rozpočtovém určení daní či o zákonu o střetu zájmů a jeho dopadu na zájem lidí ucházet se o volené funkce ve vedení měst a obcí. Debata ale také často sklouzla k hádce o celostátních tématech. „Andrej Babiš a Jan Hamáček slavili 100 dnů vlády, ale vás ani nepozvali na tiskovou konferenci. Není vám to líto?“ zeptal se předsedy KSČM Vojtěcha Filipa šéf ODS Petr Fiala s odkazem na to, že vládu ANO a ČSSD komunisté otevřeně podporují. Nespravedlivé to dle Filipa nebylo, KSČM dle něj podporou vlády převzala zodpovědnost a umožnila vládu s důvěrou. 

Debatu v České televizi moderovala Světlana Witowská, jež v lednu moderovala prezidentský duel mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem. Ukočírovat devět předsedů parlamentních stran, zvyklých neodpovídat na kladené dotazy a skákat do řeči, bylo z pohledu diváka znatelně náročnější. Witowská ale opět působila velmi profesionálně. Přesto jí někteří politici čas od čas vyčítali, že nedávala možnost reagovat všem stejně, nebo pozvaní politici občas neodpovídali na kladené dotazy. Nejčastěji právě premiér Babiš, kterého musela moderátorka Witowská opakovaně žádat, aby odpovídal na otázku a hovořil k věci. Mezi klidnější účastníky debaty se zařadili například šéf STAN Petr Gazdík či předseda KSČM Vojtěch Filip.

Debatovali předseda ANO Andrej Babiš, šéf ODS Petr Fiala, předseda Pirátů Ivan Bartoš, hlava sociálních demokratů Jan Hamáček, šéf SPD Tomio Okamura, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, předseda KSČM Vojtěch Filip, šéf TOP 09 Jiří Pospíšil a předseda STAN Petr Gazdík.

Velkým tématem ale byla i doprava a výstavba nových bytů a domů. Předsedové parlamentních stran se shodli, že je třeba investovat či zrychlit stavební řízení¨, a opozice si rýpla do vládní koalice, že neinvestuje, a do dosavadního vedení Prahy a končící primátorky Adriany Krnáčové (ANO), že Prahu vedla špatně. Na to premiér Babiš reagoval tím, že vytahoval grafy a tabulky, kterými chtěl doložit výkonnost svého ministra a primátorky. První graf vytáhl už ve dvacáté třetí minutě debaty.

Ministru Hamáčkovi a premiéru Babišovi také připomněli, že za stav českých komunikací je už mnoho let odpovědný ministr dopravy Dan Ťok (ANO). „Je potřeba schopnější ministr dopravy,“ uvedl například šéf SPD Tomio Okamura. O sdílené jízdence pro MHD hovořil předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

Na přetřes přišlo opět téma MHD zdarma, které v Praze navrhuje ČSSD i KSČM, komunisté ale užívání městské hromadné dopravy bez poplatku navrhují po celé zemi. Předseda ČSSD Jan Hamáček v debatě uvedl, že MHD zdarma pro Pražany by neznamenalo zdražení jízdného pro mimopražské cestující.

Jak snížit administrativu obcím? Digitalizací

Politici se shodli, že způsobem, jímž by starostům obcí a měst ubyla administrativa, je digitalizace a sdílení dat mezi státními úřady. „Mojí ambicí je, aby stát nepožadoval po občanech a starostech informace, které už dávno má,“ uvedl šéf ČSSD a zároveň ministr vnitra Jan Hamáček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: My dostavíme metro. A my přidáme MHD zdarma. Kandidáti na primátora se předháněli v debatě

Související články