Zeman by vyměnil šest ministrů. „Mám vynikající kvalifikaci,“ hájí se Síkela

ZEMAN KRITIZUJE VLÁDU

Zeman by vyměnil šest ministrů. „Mám vynikající kvalifikaci,“ hájí se Síkela
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu
1
Domov
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman by ve vládě vyměnil šest ministrů. Jmenoval mezi nimi i ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu (za STAN), protože se dříve oblastmi průmyslu a energetiky nezabýval. Síkela si ale myslí, že „má kvalifikaci vynikající“, a že prezident není dostatečně informován o tom, v čem spočívá jeho práce.

Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN) je jedním z šesti současných ministrů, ke kterým má prezident výhrady. O Síkelovi prezident v neděli na CNN Prima News uvedl, že je bankéř, který se nikdy nezabýval průmyslem ani energetikou.

Prezident Zeman uvedl, že o svých výhradách ve složení kabinetu bude informovat i premiéra Petra Fialu, na výměnu ministrů ale naléhat nebude.

Hlava státu by kromě Síkely vyměnila i  ministry zahraničí Jana Lipavského (Piráti), financí Zbyňka Stanjuru (ODS), vnitra Víta Rakušana (STAN), ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL) a pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou (TOP 09). Za dosavadní práci naopak pochválil premiéra Fialu nebo ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). „Koneckonců berte ty, které jsem nejmenoval kriticky, jako ty, které jsem implicitně pochválil,“ dodal Zeman.

Síkela: Mám vynikající kvalifikaci

Sám Síkela ale v České televizi uvedl, že je pro post ministra průmyslu a obchodu kvalifikovaný. „Já si myslím, že mám kvalifikaci vynikající,“ uvedl Síkela s tím, že v rámci jeho kariéry bankéře byli jeho klienty i významní hráči energetického trhu. „Myslím, že pan prezident není dostatečně informován o tom, v čem spočívá moje práce,“ uvedl také Síkela, který podle svých slov cítí, že má podporu ve vládě i v hnutí STAN.

Ke změnám ve vládě by mělo dojít i podle bývalého ministra průmyslu obchodu, místopředsedy hnutí ANO a místopředsedy Poslanecké sněmovny Karla Havlíčka. Vláda podle něj nastalou situaci zejména ohledně energetické krize nezvládá a zájmem všech je, aby došlo k rekonstrukci vlády. „Myslím, že se nemusí za nic stydět, když vymění několik ministrů,“ uvedl Havlíček v České televizi. Podle něj by kvůli nezvládání energetické krize mohlo dojít i k předčasným volbám.

„Myslím, že ANO ani druhá opoziční strana vůbec nechce v tuto chvíli vládnout,“ reagoval na Havlíčkova slova o případných předčasných volbách Síkela. „Když se podívám i na stínový kabinet, tak si myslím, že ten intelektuální potenciál zvládat takovouto krizi je značně omezen,“ dodal. Na výsledku komunálních voleb ho podle jeho slov mrzí, že český národ rychle zapomíná, mluvil zejména o covidové krizi, kterou od roku 2020 řešila vláda Andreje Babiše a kterou doprovázelo spoustu kritizovaných kroků.

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články