Skripal prosil v dopise Putina o milost, říká agentův spolužák. Kreml tvrzení odmítl

Aféra Skripal

Skripal prosil v dopise Putina o milost, říká agentův spolužák. Kreml tvrzení odmítlNOVÉ
Sergej Skripal Foto:

FOTO: Printscreen/Twitter/@4bitNEWS

1
Krátké zprávy
Echo24
Sdílet:

Dvojitý agent Sergej Skripal, který zůstává v bezvědomí po otrávení nervovým plynem, žádal v době svého uvěznění v dopise ruského prezidenta Vladimíra Putina, aby mu dovolil vrátit se do Ruska za rodinou. Vyjádřil také lítost nad tím, že se nechal naverbovat britskou tajnou službou MI6. Serveru BBC to řekl Skripalův přítel a někdejší spolužák Vladimír Timoškov. Kreml skrze ruská média tvrzení popřel.

„Popíral, že by byl zrádce. Řekl mi, že napsal Vladimíru Putinovi dopis, v němž ho žádal o úplné odpuštění trestu a aby mu dovolil navštívit Rusko. Jeho matka, bratr a další příbuzní tam žili,“ citovala Timoškova BBC. Skripal byl v roce 2006 uvězněn poté, co vyšlo najevo, že Britům vynášel tajné ruské informace. V anglickém Salisbury žil od roku 2010 po tzv. velké výměně agentů mezi Ruskem a Západem.

Podle Timoškova, který zná Skripala ze školních dob, se šestašedesátiletý explukovník vojenské rozvědky GRU nikdy neviděl jako zrádce, třebaže ostatní na něj tak pohlíželi. „Mnozí se mu vyhýbali. Jeho bývalí spolužáci to vnímali tak, že zradil svou vlast. Řekl mi, že složil přísahu věrnosti Sovětskému svazu,“ vzpomínal. „V roce 2012 mi volal. Mluvili jsme spolu asi půl hodiny. Volal mi z Londýna.“ Tehdy podle jeho přítele Skripal zalitoval, že se stal dvojitým agentem. „Celý jeho život se rozpadl. Je mi ho líto,“ vyjádřil se Timoškov. 

Moskva jeho svědectví odmítla. „Ne, nic takového nebylo,“ zněla krátká odpověď Dmitrije Peskova, mluvčího Kremlu.

Šestašedesátiletý Skripal je bývalý dvojitý agent, který jako plukovník ruské vojenské rozvědky GRU vyzradil britské MI6 jména celé řady ruských agentů působících na Západě. Jako možné původce prudkého armádního jedu novičok, který otrávil jeho i jeho dceru v jihoanglickém Salisbury, označila Moskva kromě Británie i Českou republiku, Švédsko a USA. Praha a Stockholm obvinění důrazně odmítly. Británie už zareagovala vyhoštěním 23 ruských diplomatů ze země, Česká republika uvažuje o podobném kroku. Země Evropské unie v pátek zaujaly vůči kauze jednotný postoj. Jejich představitelé se vyjádřili, že stoojí za Velku Británií a jako pravděpodobného viníka označili Kreml.

Britská policie v pátek odstranila lavičku, na níž policisté bezvládného Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Juliji 4. března našli. Lavička, která byla umístěna před restaurantem Zizzi v jihoanglickém Salisbury, prý při vyšetřování poslouží jako doličný předmět.

Čtěte také: Aféra novičok: EU stahuje velvyslance z Moskvy, Česko zvažuje vyhoštění diplomatů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články