Hrad odmítá mluvit o cestě Mynáře a Nejedlého do Číny. Na sprchu dotazů nereaguje

Hradní výprava do Číny

Hrad odmítá mluvit o cestě Mynáře a Nejedlého do Číny. Na sprchu dotazů nereagujeNOVÉ
Vratislav Mynář a Martin Nejedlý Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Dva dny poté, co se z Číny vrátili vyslanci prezidenta Miloše Zemana, stále nejsou jasné okolnosti výpravy. Není zřejmé, co a proč výprava zjišťovala, ani kdo ji zaplatí. Kvůli problémům šéfa CEFC a Zemanova poradce Jie Ťien-minga do Číny minulý týden vyrazil Zemanův kancléř Vratislav Mynář i poradce Martin Nejedlý. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že k cestě žádné informace nemá. „Řeším mnohem důležitější témata,“ odpověděl Ovčáček deníku Echo24.

Hradní výpravy se účastnil i český zástupce čínské firmy CEFC Jaroslav Tvrdík. Redakce deníku Echo24 se na Ovčáčka obrátila s dotazy, jaký měla cesta účel, výsledek a kdo ji zaplatil. „Až budu mít informace k dispozici, poskytnu je,“ odpověděl Ovčáček. Na dotaz, zda to skutečně znamená, že o cestě spolupracovníků prezidenta Zemana do Číny nemá ředitel tiskového odboru žádné zprávy, Ovčáček odpověděl, že řeší jiné věci. „Řeším mnohem důležitější témata, která mají přednost,“ uvedl Ovčáček.

Trpělivost s tajnostmi okolo výpravy do Číny už došla některým politikům. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím se na Pražský hrad obrátili místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a pražský zastupitel Ondřej Mirovský (Strana zelených).

„Minulý týden jsem poslal přímo panu prezidentovi dotaz dle zákona 106. Myslím, že nejsem sám, kdo by chtěl vědět, jak byla cesta pánů Mynáře a Nejedlého financována a jaký měli v Číně program. Tak jsem zvědav, jakou dostanu odpověď,“ uvedl Jurečka.

Podle Mirovského se Kancelář prezidenta republiky chová netransparentně a nezodpovědně. „Prezident republiky nemá úctu k Ústavě ČR, kterou si vždy vykládá ve svůj vlastní prospěch. Z peněz daňových poplatníků si platí socialistické mejdany a zaměstnává lidi bez bezpečnostních prověrek a jiné osoby podezřelé z ekonomické kriminality. Výrazně poškozuje dobré jméno Česka v zahraničí,“ uvedl pražský zastupitel Ondřej Mirovský, jenž žádá zprávu o služební cestě Mynáře a Nejedlého.

Zůstal Nejedlý v Číně?

Podle České televize se z výpravy do Čech vrátili pouze kancléř Mynář a Jaroslav Tvrdík. Mynář po svém návratu uvedl, že nejdříve bude informovat o výsledcích cesty prezidenta Zemana. „Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní,“ řekl v sobotu Mynář. Tým odletěl do Číny minulé úterý.

Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters poté řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Čtěte dále: Hradní výprava do Číny je hodně podařená lidová taškařice, míní sinolog

Mynář, Nejedlý a Tvrdík se vrátili z Číny. Detaily mise Hrad tají

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články