Měli pasy jako teroristi z Paříže. Teď se asi skrývají v Německu

Německo pátrá po tuctu Syřanů

Měli pasy jako teroristi z Paříže. Teď se asi skrývají v NěmeckuNOVÉ
Německá polciie kontroluje migranty ve vlaku na rakouské hranici. Foto: Foto: screenshot Youtube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bezpečnostní úřady po útocích islamistických teroristů v Paříži zřejmě odhalily stopu, která vede do Spolkové republiky Německo. Tucet Syřanů tam přijel s pasy, které pocházejí ze stejné falzifikátorské dílny jako dokumenty dvou pařížských atentátníků. Tito domnělí uprchlíci nyní zmizeli, informuje list Bild s odvoláním na informace z německé vlády.

U pasů jde o ukradené originální dokumenty, které falzifikátoři vystavili na jiné identity. Jsou to údajně pasy z vládních úřadů v syrském městě Rakka, kterých se bojovníci Islámského státu (IS) zmocnili roku 2013.

Čtěte také: Syrské pasy se prodávaly na Facebooku.Padělatelé mají žně

Zmíněné cestovní dokumenty vykazují stejné znaky falšování, jaké mají pasy islamistických atentátníků z Paříže, píše německý deník. Lidé, kteří s nimi přicestovali do Německa, nejsou teď k nalezení. Při jejich příjezdu jim nebyly ani sejmuty otisky prstů.

Zjevně falešné pasy byly zaregistrovány už 13. listopadu, tedy ještě před pařížským masakrem. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) má k dispozici jen jejich kopie.

Dle západních tajných služeb se radikálové Islámského státu a další ozbrojené skupiny pravděpodobně dostali k desítkám tisíc skutečných pasů v Sýrii, Iráku a Libyi. Také se možná zmocnili strojů na výrobu cestovních dokladů. O tom, že se mezi migranty směřujícími do Evropy skrývají džihádisté, kteří se připravují na teroristické útoky, se nyní už nepochybuje.

Čtěte také: ‚V Německu je 1100 radikálních islamistů připravených k násilí‘

Tajné služby: IS vystavuje originální syrské pasy

Někteří němečtí policisté, třeba místopředseda Policejních odborů (GdP) Jörg Radek, hovoří o nebezpečí celých teroristických komand.

Vedoucí zástupci německé policie tento týden znovu varovali před vysokým bezpečnostním rizikem, které představují nekontrolovaní uprchlíci. A takových je drtivá většina. Otisky prstů prstů vzala policie v uplynulých měsících jen zlomku z nich, uvedl předseda Německých policejních odborů (DpoIG) Rainer Wendt.

Podle Wendta i Radeka není německá policie z kapacitních a dalších důvodů na bavorsko-rakouské hranici schopná plnit své kontrolní úkoly. Příslušná hraniční policie podle nich ve statisících případů nezjistí, kdo, pod jakým jménem a z jakého důvodu do země přijíždí. Daří se to jen asi v deseti procentech případů.

Třebaže spolkové a bavorské policii nedělá zvláštní potíže rozeznat falešné pasy, problém nastává v případě, když jde o už zmíněné ukradené pravé pasy či pasy vytištěné na originálních strojích. Navíc, většina uprchlíků žádné dokumenty nemá.

V uplynulých dnech se nechali někteří přední němečtí policisté slyšet, že policie na německé hranici funguje víceméně jako uvítací výbor, který nemá téměř žádné možnosti odmítnout migrantům vstup do země. Těm totiž případně stačí, když si vymyslí nějakou věrohodnou historku.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články