TÝDENÍK ECHO: Dva roky po razii je jasno, práce Ištvana a Šlachty je fiasko

TÝDENÍK ECHO

TÝDENÍK ECHO: Dva roky po razii je jasno, práce Ištvana a Šlachty je fiaskoNOVÉ 1
Domov
Daniel Kaiser
Sdílet:

Budou to už dva roky od masivního zásahu policie na Úřadu vlády a dalších místech republiky. V minulých dnech, jakoby k výročí razie, se k soudu konečně dostal první z bodů obžaloby: zneužití Vojenského zpravodajství milenkou premiéra Janou Nagyovou proti tehdejší premiérově manželce Radce Nečasové. 

Helena Králová z Obvodního soudu pro Prahu Nagyovou-Nečasovou i všechny tři obžalované zpravodajce v plném rozsahu osvobodila. Vyšší instance případ asi vrátí k novému projednání, ať bude ale tato větev případu mít nakonec jakékoliv vyústění, je třeba nezapomínat na jednu věc: vojenští špioni vždycky představovali jen vedlejší větev, odbočku od vyšetřování vedenému proti mafii, hydře, respektive klientelistické sítě mezi byznysem, státní správou a politikou.

Dokud ještě vyšetřujícím orgánům nechybělo sebevědomí, to tak i samy explicitně pojmenovávaly. „Obvinění Jany Nagyové a dalších můžeme klidně nazvat vedlejším produktem našeho úsilí,“ citoval před dvěma lety nejmenovaného policistu týdeník Respekt. Totéž jinými slovy o pět měsíců později, v listopadu 2013, zdůraznil v Mf DNES ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Podstata případu, vysvětlil plukovník, spočívá v propojení všech jednotlivých aspektů. „Se znalostí celé kauzy říkám naprosto otevřeně, že všechny větve kauzy – zneužití rozvědky, trafiky a kmotři – spolu souvisí.“

Setneme hlavy kmotrovské hydře

Dnes už se Šlachta ke stavu vyšetřování nevyjadřuje, od nadřízených dostal pokyn mluvit do médií co nejméně, což je sebeobranná reakce aparátu na zmatečný styl plukovníkova vystupování v televizi. Mluvčí ÚOOZ odkazuje na Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci, jehož vedoucí Ivo Ištvan s odstupem dvou let dělení kauzy na větve podstatné a vedlejší odmítá: „Podstatou tu je všechno, co se v případu vyšetřuje a prověřuje.“ Celá věc, zdůrazňuje Ištvan, je vedena jako tzv. společné řízení. Kritikové tomu říkají vyšetřovací slepenec. Původně mělo společné řízení být inovace, chlouba, zpětně vypadá jako matka všech účelovostí, co jich případ Nagygate přinesl.

Celé téma o Ištvangate si můžete přečíst v novém čísle Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy