Mluví Zeman vážně, nebo ne? Jeho podřízení tápou

HRADNÍ DILEMA

Mluví Zeman vážně, nebo ne? Jeho podřízení tápouAKTUALIZOVÁNO 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Všechno, co prezident Miloš Zeman říká, nelze brát vážně. Často jde o bonmoty a zkratky, které nejdou logicky rozebrat. A za některé prezidentovy výroky navíc můžou lidé, když mu dávají „ne úplně smysluplné“ dotazy, řekl šéf zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ale naopak nelze brát vážně Kmoníčkova slova.

 „Pan ředitel Kmoníček evidentně zabrousil při rozhovoru s novináři do své oblíbené břitké ironie,“ reagoval Ovčáček na své facebookové stránce, kde vyrazil na obranu hlavy státu .

Podle Kmoníčka nejasné výroky často vznikají tak, že prezident při výjezdech mimo Prahu použije zkratku nebo bonmot. „Vzniká to celé jednoduchým způsobem: při výjezdu pana prezidenta do regionů se v malém českém městečku X místní občan A zeptá na velmi zvláštní otázku, na vyslovený diplomatický nesmysl. A prezident na ni na místě odpoví. Viz proč nemáme ambasádu v Jeruzalémě.“

Hynek Kmoníček – dlouholetý zkušený diplomat – tím vysvětluje i to, jak se sám s prezidentovými neotřelými a často provokativními výroky vyrovnává. „Ty diplomaticky sporné výroky málokdy vycházejí z toho, že bych čelil nějakému jasnému politickému úmyslu, analýze, plánu. Dokonce bych řekl, že kdyby devadesát procent z nich byly skutečným záměrem, tak bych měl profesionální problém.“

Byť Zemanův zahraničně-politický šéfporadce vlastně připouští, že slova hlavy státu netřeba brát vážně, vysvětluje to opět diplomaticky. „A jsme zase u toho pojetí prezidenta. Kdyby to bylo klasické české prezidentství stařečka na oblaku, odpověděl by dlouhou humanitární frází, která by neznamenala nic. Prezident prostě s těmi lidmi diskutuje a řekne svůj vlastní, okamžitý názor. To neznamená, že má takový plán.“

Čtěte také: Hynek Kmoníček má být velvyslancem v USA

Kmoníček zároveň naznačuje, že za prezidentovy odpovědi vlastně mohou i tazatelé. „Na ne úplně smysluplný dotaz nemůžete dát smysluplnou odpověď, pokud nechcete jít do dvouhodinové přednášky. Takže se dopustíte zkratky nebo bonmotu,“ říká.

Proti tomu se ale další ze Zemanových podřízených, jeho mluvčí Ovčáček, ozval: „Neexistují hloupé otázky, říká často pan prezident, který si právě dotazů občanů, které zaznívají při návštěvách regionů, velmi váží. A také na tyto dotazy pan prezident s veškerou vážností odpovídá,” napsal mluvčí dále na Facebooku. „Pro přímo zvoleného prezidenta jsou návštěvy krajů, setkávání s občany měst a obcí, jednou z nejdůležitějších aktivit, ne-li nejdůležitější,“ dodal.

Kmoníček naopak v rozhovoru pro HN připouští, že Zemanovým cílem je někdy i provokovat. „Ale samozřejmě, protože prostě Miloš Zeman je vášnivý diskutér, který vždycky jde za nějakým bonmotem. Bonmot je v principu zkratkou. Jakmile tu zkratku začnete rozebírat logickou, dlouhodobou analýzou, tak je to stejné, jako když logicky rozeberete vtip,“ dodává.

Podobně je podle Kmoníčka nutné chápat například velmi kritizovaný, výše zmíněný prezidentův nápad přestěhovat české velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pokud by chtěl Zeman tuto myšlenku skutečně realizovat, znamenalo by to v zásadě konec jakýchkoli vztahů s muslimským světem a podstatnou částí států OSN, uvedl Kmoníček.

Různě pak lze prý pohlížet na prezidentovy výroky ohledně Ruska a Ukrajiny. Na otázku, zda se případně znovu chystá na kariéru diplomata odpověděl, že v současnosti ne, a že to, co bude příští rok, záleží na Zemanovi.

Čtěte také: Rusko chválí Zemana, Hrad bere zpátečku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články