Špionáž, únosy, atentáty. O tom všem ví důstojník, který uprchl Kimovi

Útěk vysokého důstojníka

Špionáž, únosy, atentáty. O tom všem ví důstojník, který uprchl KimoviNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Severokorejský zpravodajský plukovník, který utekl ze země a získal azyl v Jižní Koreji, byl vysoce postaveným představitelem armády. Podle CNN má znalosti o špionáži, únosech, atentátech i kybernetické válce. Média dokonce píší, že se jedná o nejvýše postaveného armádního příslušníka, který Kim Čong-unovi unikl.

Muž, jehož identita nebyla zveřejněna, podle armádního zdroje CNN působil jako vysoký důstojník v severokorejském Průzkumném generálním úřadu. Tento úřad má na starosti špionážní operace zaměřené na Jižní Koreu, uvedl mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Moon Sang-gyun. Jedná se o orgán, do jehož pravomocí spadají tajné operace, včetně únosů, atentátů, špionáží na cizím území a kybernetické války.

Všichni lidé, kteří uprchnou ze Severní Koreje, jsou jejím jižním sousedem podrobně vyslýcháni. Očekává se, že zběhlý plukovník poskytne zpravodajským službám Jižní Koreje důležité informace o fungování režimu Kim Čong-una. Muž podle médií zběhl ze Severní Koreje už loni, ovšem Jižní Korea to oficiálně nepotvrdila.

V uplynulém desetiletí uprchly z represivní a izolované Severní Koreje tisíce lidí. Od konce Korejské války v roce 1953 to bylo prý 29 tisíc obyvatel, z nichž většina tak učinila kvůli politickému útlaku. Jen v období od ledna do března letošního roku jich bylo 342. Nicméně armádní příslušníci jsou do této statistiky zahrnováni zřídkakdy - Kim Čong-un se totiž většinou postará o to, aby „zmizeli“ dřív, než mu utečou.

Soul většinou o uprchlých Severokorejcích oficiálně neinformuje a jihokorejská opozice tvrdí, že zveřejnění nedávných případů souvisí především se středečními parlamentními volbami. Vláda konzervativní jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje se podle agentury Reuters snaží tímto způsobem ovlivnit volební účast.

Soul zprávu o vysokém vojenském sběhu vydal krátce po útěku 13 Severokorejců. Byli to pracovníci restaurace provozované v zahraničí, tedy personál, který bývá pečlivě vybírán z loajálních občanů. Vedoucí podniku a 12 zaměstnankyň se dostalo na území Jižní Koreje minulý čtvrtek a svůj krok odůvodnili tím, že když v cizině získali přístup k zahraničním médiím, přestali důvěřovat domácí propagandě. Podle sdělovacích prostředků byl podnik v Číně.

Čtěte také: Kimovi utekl plukovník. V Soulu dostal azyl a pustil si pusu na špacír

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články