Pistole proti noži? Amerika řeší 9 střel do mladého černocha

Byl zásah přiměřený?

Pistole proti noži? Amerika řeší 9 střel do mladého černochaAKTUALIZOVÁNO
Muži zapalují svíce za zastřeleného Michaela Browna Foto: Foto: Twitter
2
Svět
Sdílet:

Jednali policisté ze St. Louis přiměřeně, když devíti ranami zastřelili 25letého Kajiemea Powella, černošského mladíka, který předtím ukradl dvě plechovky s pitím, a sám je k střelbě vyzval? Takovou otázku si nyní pokládá řada Američanů. Video, které zveřejnila policie ze St. Louis kvůli transparentnosti vyšetřování, totiž podle mnoha občanů policisty vůbec neospravedlňuje.

„Právě jsem zhlédla video se zastřelením Kajiemea Powella a je mi blbě,“ komentuje událost mladá dívka na Twitteru. „Opravdu, zabili ho kvůli tomu, že ukradl dvě plechovky s pitím,“ nemůže pochopit černošský mladík.

Podívejte se na video zde: VIDEO: Zastřelte mě, křičel muž. A policisté to udělali

Záznam úterního zastřelení mladého černocha v St. Louis zhlédlo na sociální síti youtube.com téměř 2,5 milionu lidí. Místní policisté video zveřejnili, aby tak prokázali správnost jednání svých kolegů. Video má zatím spíše opačný dopad a podnítilo otevřenou diskuzi o přílišné militarizaci amerických policistů a rasovém podtextu jejich jednání. Není z něho totiž zcela patrné, zda byl Powell ozbrojen nožem, jak policie tvrdí.

„R.I.P. Kajieme Powelle, kéž bys by to takto nedopadlo. Obětoval jsi svůj život, aby se projevila necitlivost policie směrem k nám,“ zveřejnila na svém profilu komentář společnost pro ochranu černošských žen. 

Případu se podrobně věnují i novináři. „Ten muž potřeboval pomoc. Měl nůž, ale taky byl nemocný,“ píše novinářka Amanda Taub z deníku Vox. „Pořád přemýšlím o chvílích, kdy jsem zavolala policii, protože jsem se setkala s mentálně postiženou osobou. Nevím, jak bych žila s představou, kdyby tohle byl výsledek.“

Ze záznamu není na první pohled patrné, zda mladík nůž drží, rozhodně s ním ale nemává tak nebezpečně, jak to hned po případu popisovali policisté.

Známý americký publicista Ezra Lkein, který proslul především svými sloupky pro Washington Post, se k případu vyjádřil diplomaticky. „Kritizovat je jednoduché. Není totiž vůbec složité podívat se na video a hned vědět, jak by se mělo správně jednat. Není také těžké opomenout, že policisté mohli být vyděšení mužem, který jim vyhrožoval nožem. A také, že se vše odehrálo ve 20 sekundách. Měli málo času, aby se rozhodli, co udělat. Zeptejte se sami sebe, co byste dělali, kdyby vás ohrožoval ozbrojený muž.“ Podle něj je zajímavé, že názor policistů a občanů na zajišťování vlastní bezpečnosti, se výrazně rozchází.

„Myslím si, že taser nebo obušek by stačil, protože tam byli dva policisté. Tak či onak, gangsteři stejně nedodržují zákony ani rozkazy policistů a nechápou, že když nosí zbraň, jakoukoliv zbraň, policie proti nim může použít pistoli,“ schvaloval zákrok policistů mladý Američan.

Jak popsala situaci místní policie

Podle místního deníku St. Louis Pos-Dispatch se k situaci ještě na místě činu před znepokojeným davem vyjádřil policejní velitel Sam Dotson. „Dva policisté, kteří přijeli, vyzvali Powella, aby si lehl na zem. On to neudělal a rozrušený šel směrem k nim a sahal po opasku. Podle svědků křičel na policisty: ‚Zastřelte mě, zabijte mě.‘ Policisté natáhli své zbraně a vyzvali ho, aby se zastavil. On místo toho vytáhl nůž, držel ho vysoko a šel směrem k nim. Na výzvu, aby nůž zahodil nereagoval. Když se dostal na dva až tři kroky k policistům, zastřelili ho,“ komentoval situaci zaznamenanou na videu policejní důstojník. 

Ovšem na videu není vidět, že by mladík držel vysoko v ruce nůž a byl na dva kroky od policie.

Starosta St. Louis Francis Slay prohlásil, že bude požadovat otevřené vyšetřování, aby se ujistil, že jednání policistů bylo správné.  

Co video prozrazuje 

Podle některých amerických novinářů stojí za povšimnutí, že policisté ze St. Louis vůbec video zveřejnili. I když neospravedlňuje policisty zcela, z videa je patrné, že se Powell skutečně choval zvláštně, nevyzpytatelně, ignoroval policejní výzvy a k policistům se, byť pomaleji, přibližoval.

Ze záznamu však není na první pohled patrné, zda mladík nůž drží, rozhodně s ním ale nemává tak nebezpečně, jak to hned po případu popisovali policisté. Powell se k nim přibližoval pomalu, nezaujal žádný bojový postoj a dokonce před zastřelením neohrozil ani kolemjdoucí.

Podle místních svědků byl zastřelený černoch duševně narušený a policisté ho naopak měli před smrtí chránit. Ti ale – podle svědků – z auta vystoupili a hned natahovali zbraně, nestřelili ho ani do nohou a bez váhání ho zabili. Navíc policisté nepřestali střílet, i když Powell už ležel nehybně na zemi. 

Ve Fergusonu, který poslední týden žije rasovými nepokoji, se odehrál podobně sporný případ už minulý týden. Policista, který byl dočasně postaven mimo službu, zde zabil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna.     

Čtěte také: Rasové nepokoje v USA. Policista zastřelil nevinného mladíka

Policejní sbor ve Fergusonu má 53 členů, z nich jen tři jsou černoši. Rasové problémy Ferguson trápí již spoustu let, sedmdesát procent populace je totiž černošského původu, kdežto policisté jsou téměř všichni běloši.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit