Medveděvův letní pokus pohořel. Putin vrací zimní čas
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v balíku nových zákonů i právní normu, která počítá s návratem k zimnímu času. Po třech letech si tak Rusové seřídí hodinové ručičky o hodinu zpět a pak by se s časem, přinejmenším do další změny zákona, hýbat nemělo.
"Věčný letní čas" zavedl v Rusku Putinův předchůdce Dmitrij Medveděv. Seřizování hodinek kvůli změně zimního a letního času museli Rusové podstoupit naposledy 27. března 2011. List Rossijskaja gazeta připomněl, že Medveděvovo rozhodnutí si nejdříve pochvalovaly tři čtvrtiny Rusů. Časem však podpora lidí klesla na pouhou třetinu dotázaných.
,,Toto rozhodnutí sice ruské zimy nezkrátí, ale snad zmenší nářky na toto téma,“ komentovala agentura AP krok ruských poslanců, kteří odhlasovali aktuální přechod od letního k zimnímu času. Pěti regionům, včetně Kamčatky a Čukotky, byla z "klimatických důvodů" udělena výjimka a letní čas si smějí ponechat, upozornila ruská verze serveru BBC.
Ruský příběh s časem má dlouhou a proměnlivou historii. Letní čas v Rusku poprvé zavedla 1. července 1917 prozatímní vláda, která v zemi vládla po svržení cara. Po státním převratu pár měsíců nato bolševici sice vrátili hodinové ručičky na staré místo, ale o pár desetiletí později si vše rozmysleli.
Kupředu vůči zbytku planety se hodinky v tehdejším Sovětském svazu posunuly o šedesát minut 16. června 1930 a zpět se už nevracely. "Nadekretovaný" čas platil až do dubna 1981, kdy sovětská vláda zavedla každoroční změny letního času na zimní či naopak. Tak tomu je stejně ve většině evropských zemí.