Autor Kapitálu v 21. století odmítá Řád čestné legie
Silné gesto
Francouzský ekonom Thomas Piketty, který se proslavil světovým bestsellerem Kapitál v 21. století, odmítl navržení na Řád čestné legie. Zároveň zkritizoval současnou francouzskou socialistickou vládu, které doporučil, aby se raději věnovala potřebným reformám v zemi.
Piketty odmítl nominaci nominaci se slovy: ,,Nemyslím, že je úkolem nějaké vlády rozhodovat o tom, kdo si zaslouží ocenění. Udělali by lépe, kdy by se věnovali obnovení růstu ve Francii a v Evropě," dodal ekonom, který měl jeden čas blízko k socialistům. Pak se ale distancoval od politiky prezidenta Françoise Hollandea.
Pikettyho jméno se ocitlo na seznamu osobností navržených na Řád čestné legie vedle dalšího francouzského ekonoma a čerstvého nositele Nobelovy ceny za ekonomii Jeana Tirolea. Zatímco Piketty je navržen na nejnižší řád rytíře, Tirole, který už rytířem je, je nominován o stupeň výše na řád důstojníka.
Nerovnost v příjmech se vrací do časů před první světovou válkou
Piketty vyvolal světovou pozornost roku 2013 vydáním knihy Kapitál v 21. století, která česky dosud nevyšla. Kniha pracuje s tezí, že současná hospodářská nerovnoměrnost nebyla od let předcházejících první světové válce ještě nikdy tak hluboká. A to ani navzdory faktu, že v té době neexistovalo vlastně žádné sociální přerozdělování a progresivní zdanění.
Mnoho amerických ekonomů to ale odmítá s poukazem na to, že Piketty předkládá údaje o vývoji pouze hrubých příjmů před zdaněním a bez započítání stále vyšších vládních sociálních transferů, což hrubě zkresluje obraz současné situace.