Ovčáček se už omluvil. Kdy se omluví Peroutka?

Ovčáček se už omluvil. Kdy se omluví Peroutka?
Komentáře

GhostBuster

Když jsme před časem upozornili, že nejen Ferdinand Peroutka byl fascinován nacismem, jak upozornil prezident této republiky, ale že i mluvčí prezidenta této republiky byl fascinován zrůdným učením, v jeho případě komunismem, netušili jsme, že u jednoho z aktérů přijde pokání a sebereflexe. Dokonce by se dalo říct: omluva. To, co jsme čekali, že už dávno učiní novinář Peroutka, ostatně od jeho uklouznutí uplynulo již více jak 75 let a bylo by tedy skutečně na čase, se zatím stále nestalo. Místo toho mnohem mladší Jiří Ovčáček ukázal Peroutkovi cestu. Ovčáček dokázal naplnit slova jednoho z velikánů této země, který konzistentně tvrdí, že jen idiot nedokáže uznat svou chybu. A Ovčáček to skutečně dokázal.

Čtěte také: Já u komunistů? To byla mladická nerozvážnost, říká Ovčáček

Navíc v rekordně krátkém čase, když si ho srovnáme s Peroutkou a přihlédneme-li navíc ke skutečnosti, že v posledních měsících je zavalen prací a funguje de facto na dvousměnný provoz. Kdo z nás by zvládl dělat mluvčího? Jen pár z nás. Ale kdo by k tomu ještě zvládl studovat historii a ještě ji vysvětlovat? Žádnej z nás.

A považme, že do toho všeho si ještě Ovčáček našel chvilku, časové okno, kterým se dokázal prosoukat, podívat se na sebe, vysoukat se zpět a říct: Ano, pochybil jsem! A nejsem hrdý na to, co jsem dělal. Byl jsem mladý. Obdivuhodné gesto. Obdivuhodná síla. Právě to dělá velké muže.

A přesně to národ právem očekává od Peroutky. Ale my už čekáme tři čtvrtě století. A pořád nic. A to měl Peroutka šest let v koncentráku, aby se nad sebou setsakra zamyslel, přijel do osvobozené Prahy, postavil se a řekl pěkně nahlas: Ano, pochybil jsem. A nejsem hrdý na to, co jsem dělal. Byl jsem mladý. Ale to Peroutka ne, to za něj musí dělat Ovčáček.

Čtěte také: Pana Ovčáčka fascinoval komunismus. Máme důkazy

A tak si Peroutka dál bude schovávat ten svůj článek vlevo dole, dál bude zapírat, ba dokonce mlčet. Je ostatně pozoruhodné a nikdo si toho ještě pořádně nevšiml: zaznamenal snad od začátku celé kauzy kdokoliv kdekoliv jedno jediné Peroutkovo vyjádření? Jedno jediné slůvko. Peroutka prostě mlčí. Zatímco Hrad mluví a mluví, Vyšehrad mlčí a mlčí. I to asi něco vypovídá o hercích tohoto vpravdě národního divadla.

Ptáme se proto s plnou vážností: Hodláte se, případně kdy, vůbec omluvit, pane Peroutko?

Související články