Sexistická anticena za výroky o Češkách v Pakistánu pro Zemana

Žába na prameni

Sexistická anticena za výroky o Češkách v Pakistánu pro ZemanaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Anticenu za sexistické výroky Kyselá žába udělilo za loňský rok sdružení Žába na prameni prezidentu Miloši Zemanovi. Nominován byl za svá slova o Češkách unesených v Pákistánu a ženách zahalených v burkách. Pochvalné ocenění získali tři autoři, kteří reagovali na kritizovanou výstavu aktů v Akademii věd ČR. Výstava byla předčasně ukončena.

Zeman cenu dostal za dva ze tří výroků, za něž ho veřejnost nominovala. Prvním je reakce na jednání dvou dívek, které byly uneseny v Pákistánu. „S děvčaty se určitě nesejdu. Jednaly neprozřetelně a udělaly starosti rodině i českému státu,“ řekl Zeman loni v březnu v pořadu Pressklub na Frekvenci 1.

Více zde: Zeman: Unesené dívky udělaly hloupost, Česku neprospěly

Zeman řezníkům: Islámští utečenci nás připraví o krásu žen

Druhý vybraný výrok pronesl prezident v říjnu při své návštěvě ve Zlínském kraji, v řeznictví v Lechoticích na Kroměřížsku. Sděloval svou vizi Česka po příchodu migrantů. „Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku,“ uvedl Zeman. „Dovedu si představit ženy, kde by to bylo zlepšení, ale takových žen je málo a zrovna tady nikoho takového nevidím,“ dodal.

Podle Dany Radové, ředitelky sdružení Žába na prameni, které ceny uděluje, se prezident z dnešního večerního předávání omluvil, protože je v Karlovarském kraji. Spolek s prezidentskou kanceláří jedná o jiném termínu předání anticeny.

Zeman udělení ceny okomentoval během návštěvy Karlovarského kraje. „Další anticena! Já jsem trojitým ropákem roku, jednou jako premiér, jednou jako důchodce, jednou jako prezident. Anticena má tu výhodu, že je spojena s dortem. Já jsem si jednou pro dort jel, ale oni mě ten dort sežrali. Takže považuji za nesportovní, že když dostanu jakoukoli cenu a když ten dort nedostanu. Jakákoli cena se má udělit. A nositel této ceny má s pokorou takovou cenu přijmout,“ řekl prezident na dotaz studentky chebské ekonomické fakulty ZČU.

Druhé a třetí místo obsadili novináři, komentátor deníku E15 a týdeníku Euro Pavel Páral za text Feminacistky v akci, ve kterém se vyjadřuje ke zrušené výstavě aktů v Akademii věd. „O nominaci jsem nic netušil, ale potěšila mě. Myslím, že každému novináři udělá radost, když se příslovečná potrefená husa ozve,“ reagoval pro ČTK Páral.

Výstava na Akademii věd bodovala

Třetí cenu porota udělila redaktorce Mladé fronty Dnes Scarlett Wilkové za článek Genderové šílenství o posuzování učebnic z hlediska genderu, který vyšel v srpnu v Magazínu MfD.

Nominováni byli také bývalý prezident Václav Klaus, bývalý ministr školství Marcel Chládek, americký prezidentský kandidát Donald Trump nebo protiislámský aktivista Martin Konvička.

Pozitivní ocenění Zlatá žába získaly tři reakce na výstavu aktů na akademické půdě. Výstava Women: Scenes in the Library se původně konala v knihovně jako součást festivalu Týden vědy a techniky. Genderová expertní komora ČR a Kongres žen ji označily za sexistickou, a knihovna pak výstavu předčasně ukončila. První místo získala právnička Barbora Havelková, která přednáší na oxfordské univerzitě, za článek na serveru Lidovky.cz Akty na akademii – feministky nikoho umlčet nechtěly, druhé redaktorka Respektu Silvie Lauder za text Co odhalila výstava fotografií na Akademii věd a třetí redaktor Nového prostoru Rad Bandit za text Pár zakázaných fotek.

Sdružení vyhlašování cen letos obnovilo, poslední předalo v roce 2008, kdy cenu obdržel tehdejší ministr práce Petr Nečas. Loni ve veřejném prostoru genderovou korektnost nejednou vymazala zarputilá nenávist, záludnost a někdy i lži, vysvětlila návrat cen Radová.

Čtěte také: Kdo je slídil roku? Anticenu dostala policie i Babišův úřad

Anticena pro oscarového Stonea. Propaguje a oslavuje komunismus

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články