Kolik lidí padlo v Praze? Historici rozšířili seznam o 1200 jmen

Seznam obětí Pražského povstání

Kolik lidí padlo v Praze? Historici rozšířili seznam o 1200 jmenNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Vojenský historický ústav Praha vydal nový, rozšířený seznam lidí, kteří zemřeli před 70 lety na pražských barikádách mezi 5. až 9. květnem. První soupisy s téměř 1700 padlými vyšly krátce po válce, od roku 1948 je ale nikdo neaktualizoval. Historici je zpřesnili až nyní, kdy je rozšířili o zhruba 1200 jmen na 2898 osob. 

Knihu s názvem Padli na barikádách – Padlí a zemřelí ve dnech Pražského povstání 5.- 9. května 1945 napsali historici Jindřich Marek, Ivo Pejčoch, Jiří Plachý a Tomáš Jakl, kteří se k aktualizovanému počtu obětí povstání dostali prý „konfrontací všech dostupných seznamů padlých a zavražděných v Praze 5. až 9. května 1945“. 

Podle jednoho z autorů, Jindřicha Marka byl jeden z důvodů, proč byl součet obětí tak nepřesný, nejen nedostatek informací, ale také fakt, že mezi nimi bylo mnoho mimopražských bojovníků z venkovských expedic, osvobozených vězňů z koncentračních táborů nebo pankrácké věznice. Tito povstalci unikají evidenci, buď proto, že nebyli identifikováni nebo proto, že si je jejich rodiny odvezly pohřbít domů.

Podle Marka je doplnění soupisu o všechny oběti Pražského povstání „zcela nepravděpodobné dokonce fantaskní“.

Čtěte také: Nesmyslná hromadná sebevražda? Poláci se přou o Varšavské povstání

Jména padlých jsou rozdělena podle zařazení do jednotlivých složek, například vládní vojsko, uniformovaná policie, četnictvo a další. Nejobsáhlejší je část věnovaná zemřelým občanům. 

Součástí je i tabulka, která byla zpracována v lednu 1946 a popisuje oběti dle povolání. Podle ní při povstání padlo nejvíce řemeslníků a živnostníků, mezi oběťmi jich bylo kolem 30 procent. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz