Bolek Polívka putuje od pýchy k pokoře jako král Lear

Městské divadlo Brno

Bolek Polívka putuje od pýchy k pokoře jako král LearNOVÉ 4
Panorama
Echo24
Sdílet:

Premiéru jedné z největších tragédií Williama Shakespeara Krále Leara mohli diváci vidět v sobotu v Městském divadle Brno. V titulní roli krále Leara, který se pošetile vzdá svého trůnu, se představil Bolek Polívka.

Krále Leara mnozí pokládají za největší Shakespearovu tragédii, někteří za vrchol tragického básnictví vůbec. Nyní jej mohou fanoušci génia alžbětínské doby vídat na prknech Hudební scény Městského divadla Brno.

Hru připravil inscenační tým v čele s režisérem Stanislavem Mošou, který spolu s Polívkou spolupracoval na další Shakespearově hře Benátský kupec, v níž Polívka ztvárnil postavu Šajloka.

Král Lear pošetile rozdělí království mezi své dvě starší úlisné dcery Goneril a Regan a v pyšné zaslepenosti vydědí nejmladší, ale upřímnou Cordelii. Předpokládá, že se k němu jeho dcery a všichni ostatní budou chovat jako ke králi i v době, kdy už králem nebude. To je ale jeho životním omylem. Teprve když za bouře na pustém vřesovišti zakusí „školu“ bláznovství, poznává svůj omyl a dochází rozumu.

Vyhnaný král putuje z paláce do pusté přírody, od pýchy k pokoře, od panovačné a autoritářské sebestřednosti k soucitu a odpuštění, od královské koruny ze zlata, symbolu slávy, bohatství a moci, od samolibého rozumu k šílenství jako paradoxnímu zdroji poznání o neuchopitelném smyslu všeho pozemského úsilí, o skrytém významu všeho pozemského bytí.

Příběh krále Leara je filozofickou tragédií. Nezobrazuje jen vztahy rodinné, ale také vztahy společenské, a přerůstá v tragickou výpověď o podstatě člověka a jeho lidství, v nadosobní podobenství o údělu člověka a lidské pospolitosti vůbec.

Čtěte také: Nejoblíbenější divadlo je v Brně. Boduje už potřetí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články