Klausův návrh proti cenzuře je nešťastný a nezodpovědný, řekl Fiala

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Klausův návrh proti cenzuře je nešťastný a nezodpovědný, řekl FialaAKTUALIZOVÁNO
Domov

Nešťastný a nezodpovědný je podle předsedy ODS Petra Fialy návrh poslance ODS Václava Klause mladšího, který chce trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích až vězením. Odmítá však, že by šlo o extremistický postoj a odmítá těm, co podepsali, „nasazovat psí hlavu“. Podle něj jde o legitimní problém, o kterém se má diskutovat a který řeší všude na světě, řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Skupina poslanců v čele s Václavem Klausem mladším (ODS) chce trestat omezování svobody projevu na veřejných sociálních sítích. Za mazání příspěvků uživatelů by provozovatelům nebo správcům těchto internetových platforem hrozilo podle navrhované novely trestního zákoníku až tříleté vězení, zákaz činnosti nebo peněžitý trest. Předlohu podepsaly tři desítky poslanců z ODS, ANO, SPD, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a STAN.

Předseda ODS Petr Fiala považuje zákon za nedostatečně připravený. „Já tento návrh považuji za nešťastný a nezodpovědný a nebudu ho podporovat,“ řekl Fiala. Zdůraznil však, že nejde o návrh poslaneckého klubu ODS, ale skupiny jednotlivců napříč stranami. Zároveň mu vadí, že by šlo o zasahování do práv soukromé společnosti. „Pro mě je to návrh nekonzervativní, nepromyšlený, nereálný, měla tomu předcházet širší veřejná diskuze,“ dodal Fiala. Za nešťastné označil i to, že návrh zasahuje do oblasti trestního práva.

„Nebudu nikomu nasazovat psí hlavu“

Podle Fialy jde proti sobě v návrhu několik principů, jako je právo soukromé společnosti určovat si, co bude publikovat, svoboda slova, svoboda projevu či princip odpovědnosti. „Pro mě největší problém je, že by se něco přikazovalo soukromé společnosti, a druhý stejně velký problém je pak to, že by se právo na svobodu projevu, které je právo negativní, vlastně měnilo v pozitivní. Já mám právo cokoliv říct a najít si kanály, kterými to řeknu, ale nemám právo po někom jako soukromé osobě chtít, aby je publikoval,“ řekl Petr Fiala.

Odmítá ale, že by byl návrh svým obsahem extremistický. „Odmítám nasazovat psí hlavu těm lidem, co to podepsali a tvářit se, že jsou to nějací ďábli, ten problém tu je a vede se obsáhlá debata všude na světě,“ řekl předseda ODS.

Čtěte také: Sněmovní kočkopes: kdo podepsal Klausův zákon. Dle TOP 09 je ochranou dezinformací

Proti cenzuře. Klaus ml. žádá až tři roky vězení za porušení svobody projevu na sociálních sítích

Za špatně napsaný označil návrh i ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Podle něj musíme mít nástroje, jak bojovat například s propagandou šířenou nepřáteli po sociálních sítích.

Nový trestný čin nazvaný porušování svobody projevu by se vztahoval na sociální sítě s více než 100 000 uživateli. Trestné by podle návrhu bylo neoprávněné odstranění nebo jiné znepřístupnění příspěvku týkajícího se otázek veřejného zájmu, který by nebyl v rozporu s trestními předpisy, mezinárodními smlouvami nebo s dobrými mravy. Zásah by zároveň musel být veden úmyslem ztížit nebo zmařit svobodnou veřejnou diskusi.

Méně závažné případy porušení svobody projevu, a to i z nedbalosti, by byly podle novely přestupkem. Jednotlivcům provozujícím sociální sítě by za něj hrozila až půlmilionová pokuta, podnikatelům a firmám až padesátimilionový postih.

Provozovatelé sociálních sítí podle předkladatelů zavádí vnitřní pravidla přípustnosti obsahu příspěvků, která často překračují zákonná omezení svobody projevu. Mazání příspěvků nebo blokování uživatelů je v takových případech v rozporu s listinou základních práv, míní předkladatelé. Zavedení nového trestného činu a přestupku by mělo zabránit tomu, ale provozovatelé sociálních sítí „svévolně či preventivně“ omezovali názory a informace, které nepřekračují zákonné mantinely.

Klaus ohlásil přípravu předlohy už loni v létě. „Svoboda slova je jedním ze základů naší civilizace. Lidé mají právo sdělovat své názory, chytré i hloupé, inspirativní i provokativní. Hranice je velmi tenká,“ uvedl tehdy Klaus. Svobodný internet je podle něho důležitou součástí svobody slova, když naboural monopol tradičních médií.

Poslední dobou podle Klause vzniká tlak dostat internet pod kontrolu. „Spousta lidí je blokována za naprosto nevinné názory nebo prostě názory vyplývající z jejich smýšlení,“ soudí. Odmítl argumenty, že sociální sítě provozují soukromé společnosti, které si mohou nastavit podmínky tak, jak chtějí.


Čtěte dále: „Pojď ven!“ vyzval Volný poslance ČSSD. Konflikt ve sněmovně bude řešit mandátový výbor

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.