Buddhističtí mniši prý podvádějí. Čína jim bude udělovat certifikáty
Certifikáty pro chrámy
Čínské úřady vytáhly do boje proti falešným mnichům, kteří prý mámí z návštěvníků peníze. Buddhistické a taoistické chrámy mohou proto získat „oficiální certifikát“, který by měl zaručit, že podobné praktiky neprovozují. Informovala o tom státní tisková agentura Xinhua.
„Narazili jsme na falešné mnichy, kteří podvádějí turisty. Navedou je, aby darovali peníze nebo koupili předražené věci,“ řekl pro agenturu Liu Wei ze státního úřadu pro náboženské záležitosti. Nejedná se zdaleka o ojedinělé případy, tento trend se rozšířil zejména ve venkovských oblastech.
Certifikát „pravosti“, který čínský úřad udělí, by měl být vyvěšen tak, aby si ho návštěvníci mohli prohlédnout. Získaly jej první dva chrámy v hlavním městě Pekingu. Jedním z nich je chrám Guangji, který byl postaven už ve 12. století. Postupně by měl úřad udělovat potvrzení na celém území Číny.
V roce 2013 byly kvůli nekalým praktikám uzavřeny dva chrámy na severovýchodě Číny u hory Wu-tchaj, která je pro buddhisty posvátná. List China Daily informoval, že předražovaly obřady a najímaly falešné mnichy, kteří lákali z návštěvníků peníze. Šest lidí bylo zatčeno. „Chceme se turistům ukázat v dobrém světle,“ řekl tehdy pro deník místní úředník.
V Číně se nachází zhruba 33 000 buddhistický chrámů a více než 9000 taoistických.