Chození mezi minami a střílení na Bibiho. Írán má zábavní park pro děti

Dětská zábava

Chození mezi minami a střílení na Bibiho. Írán má zábavní park pro dětiNOVÉ
Záběr na mladého návštěvníka nového zábavního parku Foto: Reprofoto: Kon Khmer love / Youtube
Svět

Echo24

V íránské provincii Chorásán otevřeli zábavní park s vojenskou tematikou, v němž si děti ve věku od osmi do třinácti let, oblečené jako vojáci, mohou vyzkoušet útok na nepřátelské státy. Ne všechny kruhy v Íránu tento druh dětské zábavy vítají a ptají se po smyslu takové zábavy.

Park nazvaný Město her pro revoluční děti, do kterého je vstup volný, se nachází ve městě Mašhad na severovýchodě Íránu. Otevřen je už druhým rokem. Návštěvníci se v něm rozdělí do skupin, z nichž každá má přiděleného velitele.

Procházejí několika stanovišti s nejrůznějšími tématy. Jedním je například irácko-íránská válka z 80. let, dalším obrana íránských svatyní nebo přecházení minových polí. Děti také získávají informace o boji proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a házejí míčky na figuríny členů této organizace.

Podle britského deníku The Sun návštěvníci rovněž střílejí gumovými projektily na figurínu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Dozvědí se i o íránských vůdcích, například o zakladateli islámské republiky ajatolláhovi Rúholláhovi Chomejním.

Vedoucí parku Hamíd Sádekí uvedl, že o zařízení je „velký zájem“. Na poslední zastávce „se děti dozvědí, že nejdůležitější článek k dosažení vítězství je zapojení chytrosti a inteligence v boji proti nepříteli“, řekl Sádekí.

Íránská webová stránka šahrvandjár vznesla otázky o smyslu celé akce. „Jaká budoucnost čeká tyto osmileté děti, které se v tomto věku učí zacházet se zbraněmi? Jaký je smysl takového cvičení?“ tázal se server.

Někteří Íránci na sociálních sítích zveřejnili fotografie z parku a podotkli, že se prostředí dá srovnat s výcvikovými tábory IS, kde se děti připravují k boji v atmosféře nenávisti a násilí.

Některé mezinárodní organizace obviňují Teherán z náboru afghánských dětí pro současné boje v Sýrii. V uprchlické vlně se loni do Evropy dostaly tisíce afghánských dětí bez doprovodu a ukázalo se, že mnohé přišly nikoli z Afghánistánu, ale z Íránu. Některé tvrdily, že se chtěly vyhnout náboru pro boj v Sýrii. Do Švédska loni dorazilo 11 000 afghánských nezletilců bez rodičů.

Čtěte také:

Írán vyrobil nový útočný dron, okopíroval Američany

V Íránu zadrželi člena týmu, který vyjednal jadernou dohodu