Portugalci chtěli přijmout tisíce uprchlíků. Zatím jich přišlo jen 150

UPRCHLICKÁ KRIZE

Portugalci chtěli přijmout tisíce uprchlíků. Zatím jich přišlo jen 150NOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Portugalsko patří k zemím, které se k přijímání běženců staví pozitivně. Kromě toho, že vláda v Lisabonu odsouhlasila přijetí téměř pěti tisíc uprchlíků v rámci povinných kvót, nabídla i dobrovolné přijetí dalších bezmála šesti tisíc lidí. Německý veřejnoprávní rozhlas ale upozorňuje, že samotní uprchlíci se do Portugalska zrovna nehrnou – do jihoevropské země jich dosud přišlo jen 150.

Vláda v Lisabonu v posledních měsících učinila všemožná opatření, aby byla připravená na příchod tisíců uprchlíků z válečných oblastí. Podle německého veřejnoprávního rozhlasu Deutschlandfunk tak Portugalci kromě ubytování přichystali i různé integrační programy a informační kampaně, které měly zodpovědět často kladené otázky veřejnosti.

Na těchto přípravách se podílel například dlouholetý portugalský komisař pro migraci Rui Marques. S tím, že do země přijde jen zlomek z očekávaného množství uprchlíků, však podle vlastních slov nepočítal. Před třemi týdny se proto vypravil do Řecka, aby zjistil, proč zatím téměř žádní uprchlíci do Portugalska nepřišli.

Na vině jsou podle něj především pašeráci lidí, kteří uprchlíky přesvědčují, aby mířili do bohatých evropských zemí jako je Německo či Švédsko. Připomíná, že uprchlíci jsou potom dost nedůvěřiví, když je někdo začne v řeckém táboře přesvědčovat, aby požádali o azyl v Portugalsku. Mnoho z nich totiž o Portugalsku podle Marquese „nikdy neslyšelo“. Uprchlíky je proto podle něj potřeba lépe informovat.

Portugalsko, kam dosud přišlo jen 150 uprchlíků, přitom patří k zemím, které se přijímání běženců rozhodně nebojí. Kromě toho, že vláda jihoevropské země souhlasila s přijetím přibližně 4800 uprchlíků v rámci povinných kvót, se rozhodla dobrovolně přijmout dalších až 5800 lidí. ČTK to v pátek během své návštěvy v Praze řekla státní tajemnice Portugalska pro EU Margarida Marquesová.

„Kvóty nebyly nejlepším řešením, my potřebujeme spíše dobrovolnou reakci,“ řekla Marquesová. Je přesvědčená, že Evropa musí najít způsob, jak do jednotlivých zemí rozmístit uprchlíky. „Nemohou být jenom v Řecku, Německu, Švédsku, Itálii a Rakousku,“ uvedla.

Důvodem, proč Portugalsko nabízí, že uprchlíky přijme, může být také jeho demograficko-ekonomický vývoj. Značná část produktivního obyvatelstva se totiž přestěhovala za prací do jiných zemí unie a v zemi zůstává tak nepoměrně více seniorů.

Kromě evropské solidarity je pro zdárné řešení migrační krize podle Marquesové nezbytné dodržovat pravidla ochrany hranic schengenského prosoru. „Musíme udržet Schengen se všemi zeměmi, které jsou momentálně jeho součástí a zároveň musíme udržet jeho silné hranice“ uvedla.

Čtěte také: Kvóty přerozdělily jen 500 běženců. I tak se jich držte, žádá EU

Zrušte hraniční kontroly uvnitř Schengenu, vyzývá Evropská komise

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články