Dron: šikovná pomůcka záchranářů i hrozba zneužití

Drony a legislativa

Dron: šikovná pomůcka záchranářů i hrozba zneužitíNOVÉ
Dron, módní hit poslední doby Foto:

M2C

1
Tech
Echo24
Sdílet:

Problematikou bezpilotních vrtulníků nebo letadel, populárních technologií, která mají svá pro i proti, se bude zabývat mezinárodní Konference bezpečnostního managementu KBM 2017. V Praze ji 14. září pořádá společnost ASIS International, sdružení profesionálů s nejstarším bezpečnostním certifikátem na světě – CPP.

Drony pomocí 3D monitorovacích zařízení poskytují při leteckém snímkování důležitá data nejen pro zábavné a vědecké účely, ale také pro důležitý monitoring infrastruktur či zemědělství. Jejich hlavní využití tkví však v oblasti bezpečnosti. Mohou je používat záchranáři pro rychlé vyhledání nehody, hasiči pro zachycení velikosti požáru nebo policie pro získání potřebných dat pro chycení pachatele. Drony monitorují a fotí také těžko dostupná místa, například větrné elektrárny či určité typy střech, kde je zapotřebí změřit jejich zatížení sněhem.

U velkých areálů se dají využít termokamery na dronech, díky kterým je možné mnohonásobně rychleji detekovat narušení perimetru areálu. Navíc nahraná dokumentace může posloužit i jako materiál pro pojišťovnu.

Drony se velmi snadno ovládají, jejich příprava k vzletu je v podstatě okamžitá, míra přenosnosti výstupů maximální a díky své odolnosti se mohou posílat do životně nebezpečných oblastí. V případě odcizení nebo zneužití nosiče a tím i pořízených dat ovšem může dojít k vážným následkům. Momentálně jsou drony dostupné široké veřejnosti, což vede k jejich neodbornému užívání.

Velmi důležitým aspektem použití dronů v budoucnosti bude zejména správná legislativa a s tím spojená osvědčení, certifikace a povolení, jak potvrdil Lukáš Zadražil, garant problematiky dronů ve společnosti M2C, která je první bezpečnostní agenturou s platnou licencí a certifikací na činnost bezpilotních dronů.

Zdůraznil také, že není zcela doladěná sankční část aktuálně platné legislativy při neoprávněném použití ze strany veřejnosti. Stačí si představit letové zóny okolo letišť, jejichž časté narušování je momentálně velkým problémem.

Čtěte také: V Dubaji zavádějí létající taxíky bez pilota

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články