Čtvrtina Britů se bojí, že zažije další holokaust
Znepokojivý průzkum
Téměř čtvrtina mladých Britů se obává, že během jejich života se bude opakovat holokaust. Ukazuje to průzkum Evropského židovského kongresu (ECJ), jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil web The Jerusalem Post. Průzkum se zabýval postoji mladých Britů k antisemitismu a rasismu v souvislosti s mezinárodní konferencí k připomenutí 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim, která se koná 26. ledna v Praze.
Předseda Evropského židovského kongresu Moše Kantor je nejvíce znepokojen zjištěním, že 24 procent mladých Britů očekává, že se bude opakovat vyvražďování Židů, které během druhé světové války organizovali nacisté.
„Největší starosti mi dělá to, že opakování holokaustu už není jen divokou noční můrou, a že tento postoj sdílí značné množství britských mladých dospělých,“ uvedl Moše Kantor.
Několik otázek průzkumu vycházelo z protižidovských nacistických zákonů. Respondenti se měli rozhodnout, zda souhlasí s tím, aby existoval zákon nařizující, že by Židé měli mít zvláštní průkaz nebo aby se označovaly obchody, které patří Židům.
Čtěte také: Merkelová: Židé jsou součást naší identity, antisemitismus musíme zastavit
Se zvláštními průkazy souhlasilo 15 procent dotázaných. O tři procenta více to nepovažuje za nezbytné. Stejný podíl lidí, tedy 18 procent, souhlasí s označením židovských podniků a obchodů. Celkem 21 procent osob by pak uvítalo, kdyby existovala legislativa ukládající totéž muslimům.
„Skutečnost, že každý pátý nebo šestý z britských respondentů chce zavést diskriminační zákony proti muslimům a Židům a nutit je se veřejně identifikovat, jako bychom byli v nacistickém Německu, by nás měla přimět konat,“ komentoval výsledky Moše Kantor.
Více než polovina z 505 respondentů také připustila, že současná britská společnost je antisemitská.
Eichmanna nezná třetina
Průzkum ukázala také na mezery ve vědomostech Britů. Třetina netušila, kdo byl Adolf Eichmann, jeden z hlavních architektů konečného řešení židovské otázky.
Ukázalo se také, že velká část dotázaných zpochybňuje počet obětí holokaustu. Podle odhadů nacisté vyvraždili přibližně šest milionů Židů. Necelá třetina lidí si myslí, že obětí bylo méně než jeden milion a 28 procent si myslí, že důkazy o počtu zavražděných nejsou dostatečné.
Čtěte také: Židé do plynu, znělo v Německu. Antisemitismus na vzestupu
Nezanedbatelné množství lidí sdílí přesvědčení, že neexistují důkazy, že programové vyvražďování Židů se vůbec odehrálo. Důkazy o holokaustu považuje za neprůkazné 15 procent lidí.
Moše Kantor prohlásil, že výsledky průzkumu předznamenávají téma diskuse světových lídrů na pražském summitu. „Musíme projednat účinná opatření pro boj s antisemitismem, diskriminací a nenávistí,“ uvedl.
Antisemitská Evropa?
Podobná zjištěná nejsou typická pouze pro Velkou Británii. Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) se zabývala antisemitismem v jednotlivých evropských zemích v průzkumu z roku 2013. Na otázky odpovídali příslušníci židovských komunit a 66 procent z nich uvedlo, že antisemitismus ovlivňuje jejich každodenní život.
Celosvětový průzkum americké židovské organizace Liga proti hanobení (ADL) zase ukázal, že antisemitské postoje jsou vlastní miliardě obyvatel. V Evropě jde o 29 procent lidí. Míra antisemitismu v jednotlivých zemích se pak liší. Nejméně je přítomný ve Švédsku (4 %), nejvíce v Maďarsku (41 %). V České republice se projevuje v názorech 13 procent obyvatel.