Řecký premér stále odmítá záchranný plán
Nový řecký premiér Alexis Tsipras dnes označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu. Potvrdil rovněž, že jeho země odmítá prodloužení tohoto programu. Vláda by však podle něj mohla s mezinárodními věřiteli do konce února uzavřít přechodnou dohodu, která by Řecku umožnila překonat období potřebné k dojednání nových podmínek řešení státního dluhu.
"Záchranný program selhal," uvedl premiér při svém prvním velkém projevu v parlamentu. "Nová vláda nemá právo žádat o prodloužení... protože nemůže žádat o prodloužení chyby," dodal. Současný záchranný program pro Řecko vyprší 28. února.
Tsipras dnes rovněž prohlásil, že hodlá dodržet své předvolební sliby, včetně bezplatného poskytování potravin a elektřiny lidem, které zasáhla úsporná opatření spojená se záchranným programem. Prioritou vlády je podle premiéra řešení "velkých ran" způsobených záchranným programem a řešení "humanitární krize". Tsipras rovněž slíbil, že bude bojovat s korupcí a řešit problémy s daňovými úniky.
Řecko již tento týden požádalo mezinárodní věřitele o překlenovací podpůrný program do konce května, aby mělo čas na vyjednání nových podmínek spolupráce. Především Německo však trvá na tom, aby Řekové splnili to, k čemu se v minulosti zavázali.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.