Rok vlády: Naději v ekonomice nepřináší

Rok existence vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL je už dostatečně dlouhou dobou na zhodnocení jí prosazované podoby hospodářské politiky. Je to zároveň i dostatečná doba na utvoření si obrázku, kam chce vláda naší ekonomiku v následujících letech nasměrovat.

Mezi nejdůležitějšími kroky vlády v ekonomické oblasti v prvním roce jejího vládnutí je nezbytné zdůraznit:

1.     Schválení státního rozpočtu se schodkem 100 mld. Kč na r. 2015, ve kterém očekáváme růst HDP více jak 2 %. Tím dochází k výraznému zhoršení strukturálního schodku rozpočtu, a vláda tak opustila trend postupné konsolidace veřejných financí započatý za vlád v čele s ODS. Vláda ani nesáhla na svůj vlastní závazek z programového prohlášení - provést prověrku mandatorních a kvazimandatorních výdajů státního rozpočtu.

2.     Schválení třetí sazby DPH, čímž došlo k dalšímu znepřehlednění a zkomplikovaní našeho daňového systému, a znovuzavedení zelené nafty, které je nespravedlivé, pokřivuje tržní podmínky a přerozděluje peníze daňových poplatníků i směrem k majiteli Agrofertu a zároveň ministru financí A. Babišovi.

3.     Omezení výdajových paušálů živnostníků, čímž je vláda nutí k náročnější administrativě (vedení účetnictví) a zvyšuje jim daňovou zátěž. Spolu se zavedením tzv. kontrolního hlášení dochází k nárůstu byrokracie pro podnikatele.

Mezi dalšími opatřeními by bylo možné jmenovat zvýšení minimální mzdy, které ohrožuje nejméně kvalifikované zaměstnance, zrušení zdravotnických poplatků a jejich kompenzace zvýšenými platbami za státní zaměstnance, což zase zhoršuje bilanci našich veřejných financí. Zejména ze strany ČSSD je téměř ostudné, že před vládním angažmá strávila tolik let v opozici, aniž by si připravila vlastní koncept realistické důchodové reformy, který by uvedla v život po demontáži II. pilíře důchodového systému zavedeného Nečasovou vládou.

Zmíněná vládní opatření v hospodářské politice nevedou k tolik potřebné deregulaci naší ekonomiky, k uvolnění podnikatelského prostředí a k zajištění udržitelnosti důchodového a zdravotnímu systému, které čelí neúprosnému demografickému trendu. Není náhodou, a v nejbližší léta na tom nic nezmění, že naši sousedé a další postkomunistické země budou v nadcházejících letech vykazovat rychlejší tempa hospodářského růstu a budou se přibližovat rychleji k nejvyspělejším ekonomikám. To je špatná zpráva a vyhlídka pro všechny občany ČR. Vláda jim v hospodářské oblasti žádnou naději nepřináší.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.