Přála bych si tančit na ulici. Afghánistán volí prezidenta

Volby v Afghánistánu

Přála bych si tančit na ulici. Afghánistán volí prezidenta 1
Svět
Sdílet:

Afghánistán jde dnes volit nového prezidenta. Od pádu Talibanu v roce 2001 by se tak měla odehrát první demokratická výměna moci v zemi. I přes talibanské výhrůžky se lidé k volebním urnám chystají. A v zemi je cítit nová atmosféra, píší média. Nový afghánský prezident se ujme vlády před odchodem jednotek NATO ze země, naplánovaných na konec letošního roku.

„Moje přání je tančit na ulici,“ říká v rozhovoru pro BBC afghánská studentka Zohra. Kdyby jí nový afghánský prezident mohl splnit jedno přání, vybrala by si právě tento pocit svobody. I z odpovědí ostatních žen je cítit určitá naděje, že sobotní hlasování by mohlo zemi přinést změnu k lepšímu. „Volit určitě půjdu, nemám strach z Talibanu, nestrachuji se o svou bezpečnost. Jít volit je moje právo,“ uvádí pro BBC osmnáctiletá dívka v neklidné provincii Helmand.

Změna atmosféry přes hrozby Talibanu

Změna atmosféry byla cítit již během předvolební kampaně. Projevila se například větší svobodou tisku. V kampani hrála důležitou roli i sociální média, která využívá na 70 procent všech uživatelů internetu v zemi. V mnoha předvolebních debatách mohli voliči kandidátům pokládat přímé dotazy.

Situaci kolem voleb komplikuje Taliban. Extremistické hnutí volby bojkotuje a vyslalo varování, že potrestá každého, kdo se jich zúčastní. Za poslední týdny příslušníci Talibanu vystupňovali útoky na volební komise, proti novinářům a policistům.

V pátek ráno přišla zpráva, že na východě země byly postřeleny dvě zahraniční novinářky agentury AP. Německá fotoreportérka útoku podlehla, její kanadská kolegyně je těžce zraněna.

Minulý týden se terčem Talibanu stalo mimo jiné sídlo volební komise v Kábulu. Z 28 500 volebních center a menších volebních místností zůstane zhruba deset procent z bezpečnostních důvodů uzavřených, uvedla ČTK s odkazem na Reuters.

Tři favorité voleb

O post prezidenta se uchází celkem 8 kandidátů. Mezi předpokládané favority patří Abdulláh Abdulláh, který kandidoval již v roce 2009. V prvním kole voleb tehdy získal přes 30 procent hlasů, poté ale z volebního klání odstoupil s poukazem na rozsáhlé podvody. Podobné šance na úspěch jako Abdulláh má exministr financí a někdejší zaměstnanec Světové banky Ašraf Ghaní. Trojici favoritů uzavírá bývalý šéf afghánské diplomacie Zalmáj Rasúl, který má podporu prezidentské rodiny.

Současný prezident Hamíd Karzáí byl u moci dvě funkční období. O třetí mandát se Karzáí podle ústavy již ucházet nemůže. Od svržení Talibanu s pomocí amerických vojsk vládl Karzáí zemi více než 12 let, nejdříve jako prozatímní hlava státu a poté jako řádně zvolený prezident ve dvou volbách v letech 2004 a 2009.

Vítěz znám už v květnu?

K volebním urnám je pozváno kolem 12 milionů oprávněných voličů. Sčítání hlasů se odhaduje přibližně na dva týdny, předběžné výsledky by měly být známy 24. dubna. Oficiální výsledek se voliči dozví 14. května. Pokud žádný z kandidátů nezíská absolutní většinu hlasů, proběhne 28. května druhé kolo voleb. Analytici předpokládají, že o vítězi rozhodne až druhé kolo hlasování.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen označil letošní prezidentské volby za „historické“ a povzbudil k účasti na volbách. "Moje zpráva všem ženám a mužům v Afghánistánu je jasná: Běžte k volbám a využijte svá demokratická práva. Pouze vy máte právo rozhodnout o budoucnosti vaší země,“ vzkázal během středečního projevu v Belgii. Dále uvedl, že přes výhrůžky Talibanu je násilí v zemi nižší než kdy jindy za poslední dva roky.

Vojenské jednotky NATO by se měly stáhnout ze země do konce tohoto roku. Rasmussen pochválil práci afghánských ozbrojených sil, které na sebe přebraly mnoho zodpovědnosti od stahujících se mezinárodních vojsk.

Sdílet:

Hlavní zprávy