Nejkrásnější fotky Londýna. Slavná sbírka zapomenutého Čecha

Nejkrásnější fotky Londýna. Slavná sbírka zapomenutého Čecha
Setkání, Londýn 1966. Výstava v galerii Leica Foto: Miloň Novotný
7
Panorama
Sdílet:

Přátelil se s Josefem Sudkem. Dokumentoval okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy i pohřeb Jana Palacha. Do dějin české fotografie se zapsal v šedesátých letech slavnou sbírkou Londýn.

Významný český fotograf Miloň Novotný v ní zachycuje živoucí atmosféru metropole na Temži. Ačkoli kniha vyšla v uvolněné atmosféře pražského jara, na veřejnou expozici fotografií bylo třeba počkat několik desítek let. A nyní je k vidění v pražské Leica Gallery.

Nálada na dostihovém derby, londýnském tržišti či ve slavném Hyde Parku. Okamžiky i zachycené výrazy lidí promlouvají i bez jakéhokoli komentáře. Povýšené gesto dámy v kožichu míjející fotografa se svým psíkem v náručí nebo zaskočený výraz mladé ženy, kterou na ulici zastavili dva londýnští strážníci. I tito policisté svým postojem působí, jako by pro Novotného pózovali, vše je přitom dílem pouličního fotografování.

Obdivuhodný je i smysl pro kompozici. Snímek s cyklistou čekajícím na semaforu budí dojem, jako by celá kompozice i s doubledeckerem a budovou v pozadí byla nastavena pouze pro tuto jednu fotografii. A to vše vystihuje autor, který byl samouk a neměl žádné fotografické vzdělání.

Miloň Novotný, průkopník české humanitsticky orientované fotografie 20. století, se řadil ke generaci ovlivněné výstavou E.Steichena The Family of Man (Lidská rodina). Podobně jako H. Cartier-Bresson fotografoval výhradně na černobílý materiál fotoaparátem Leica. Přestože v jeho díle nalezneme například zmiňované fotografie z okupace Československa, nebyl autor pouhým reportážním fotografem, byl významným představitelem tzv. rozhodujícího okamžiku.

„Byl fotografickým básníkem všedního dne, jeho fotografie dokázaly zachytit ve zdánlivě banálních výjevech hluboké lidské obsahy,“ charakterizuje fotografa kurátorka výstavy Dana Kyndrová.

Sudkův přítel z Hané

Miloň Novotný se narodil roku 1930 ve Štěchovicích na Hané. Z důvodu vážné nemoci musel přerušit studium gymnázia a rok se léčil ve Vysokých Tatrách. Právě zde začalo jeho fotografické působení. V roce 1956 se vydal do Prahy za Josefem Sudkem, který mu pomohl s uspořádáním jeho první výstavy v Olomouci. Mezi oběma fotografy vzniklo celoživotní přátelství. O rok později se přestěhoval do Prahy nastálo a dalších dvacet let fotografoval pro různá periodika a divadla. Spolupracoval například s týdeníkem Kultura a Divadelními novinami, fotil pro Činoherní klub. Většinu svého honoráře pak investoval do cestování po světě.

Kniha Londýn vydaná v roce 1968 vynesla autorovi velký ohlas. Miloň Novotný se však s nástupem normalizace ocitl na černé listině komunistického režimu a na dalších dvacet let se ztratil z veřejného povědomí. Také jeho fotografie zmizely ze všech novin a časopisů a Novotný se živil pouze portrétováním hudebníků pro Svaz československých skladatelů. Kreativně mohl Novotný začít tvořit až po pádu komunistického režimu, kdy se znovu rozjel do světa. Roku 1992 však slavný český fotograf v 62 letech nečekaně umírá. Zanechává po sobě bohatou sbírku fotografií, které dokazují, že si Novotný udržel renomé jednoho z nejlepších českých fotografů až do smrti.

Výstava Londýn 60. let je k vidění v pražské Leica Gallery do 11. dubna. K příležitosti nynější expozice vyšla také přepracovaná publikace Miloně Novotného „Londýn“ s předmluvou od Josefa Mouchy.

Sdílet:

Hlavní zprávy