Daňoví experti: Kontrolní hlášení nelze podat, je to legislativní zmetek

Kontrolní hlášení

Daňoví experti: Kontrolní hlášení nelze podat, je to legislativní zmetekNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Stále více stížností se od začátku roku hromadí na daňovou novinku ministerstva financí – kontrolní hlášení k DPH. Kromě pravicových politiků před ním varují také někteří daňoví experti, kteří mluví o nepřipravenosti firem na novou povinnost. Teď se přidala i nově založená Unie daňových poplatníků, podle níž kontrolní hlášení vůbec nelze podat v souladu s českými právními předpisy a jde o legislativní zmetek.

Unie daňových poplatníků v úterý upozornila na to, že ministerstvo financí chybně vycházelo z toho, že je kontrolní hlášení nutné podat pouze přes webové rozhraní nebo datovou schránku. Zákon o DPH pro tento účel ale požaduje, aby k podání došlo přes takzvanou elektronickou adresu podatelny. Jenže podle unie je touto adresou zásadně e-mail. „Tento způsob komunikace však již finanční správa opustila před mnoha lety. Novela zákona o DPH zavádějící kontrolní hlášení je tak legislativní zmetek, který neumožňuje svou aplikaci v praxi,“ stojí v prohlášení unie.

Čtěte také komentář: Když daním nerozumí už ani ministerstvo financí

„To, že ministerstvo financí při přípravě novely zákona o DPH nesprávně považovalo za adresu elektronické podatelny webové rozhraní na webu www.daneelektronicky.cz nebo datovou schránku, jen ukazuje, jak nekvalitně byla tato novela připravena,“ říká k tomu předseda Unie daňových poplatníků Ondřej Lichnovský.

Jednoduše řečeno: podle unie jsou kontrolní hlášení v praxi nerealizovatelná, protože finanční úřady dnes již e-mailová podání nepřijímají. Ukazuje se tak prý jen chaotičnost českého právního řádu a skutečnost, že spolu ministerstva financí a vnitra nekomunikují.

Finanční správa prohlášení Unie daňových poplatníků pro deník ECHO24.cz odmítla s tím, že se spolek snaží vytvořit senzaci tam, kde není. „Pokud bychom čistě hypoteticky přijali premisu, že není možné podávat kontrolní hlášení, tak by ovšem nebylo možné již řadu let podávat ani daňová přiznání, souhrnná hlášení a tak dále,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Daňoví poradci: Firmy stále nejsou připraveny

Není to zdaleka poprvé, kdy někdo kritizuje kontrolní hlášení. Už koncem minulého roku novinku ministerstva financí odsoudila pravicová opozice, která ve sněmovně požadovala její odložení. Skupina senátorů se dokonce obrátila na Ústavní soud.

Začátkem ledna se pak ukázalo, že jsou v elektronickém formuláři ke kontrolnímu hlášení chyby. Finanční správa v nich operovala s pojmy, které jsou už několik let neplatné. Samotným podnikatelům přitom za nedodržování nových pravidel mohou hrozit tisícové pokuty.

Z průzkumu, který mezi poradenskými firmami provedla koncem ledna ČTK, navíc vyplynulo, že řada firem stále není na kontrolní hlášení připravena a potýká se s komplikacemi při nastavování svých systémů.

Čtěte také: V Babišově kontrolním hlášení jsou neplatné pojmy

„Z našich zkušeností vidíme, že míra připravenosti je v segmentu středních firem stále velmi nízká. Problematické je řešení pro firmy, které mají povinnost vyžívat informační systém zahraniční mateřské společnosti. Společnosti na českých účetních systémech jsou na tom o poznání lépe, nicméně mohou narazit na kapacitní omezení jejich dodavatele,“ uvedl v anketě Jaroslav Beneš z Deloitte.

Přestože firmám již zbývají jen poslední dny na to, aby se na kontrolní hlášení připravily, například poradenská společnost PwC stále eviduje zájem klientů, kteří hledají alespoň dočasná řešení, jak tuto povinnost splnit. „Firmy totiž až nyní zjišťují, co jim umožní, nebo naopak neumožní jejich IT systémy, které mají v mnoha případech umístěné v centrech sdílených služeb někde v zahraničí,“ řekl ČTK expert na nepřímé daně ze společnosti PwC ČR Martin Diviš.

Již 25. února

Unie daňových poplatníků vznikla nedávno jako spolek, který sdružuje odborníky z daňové oblasti. „Protože kritické hlasy jednotlivců jsou dlouhodobě ignorovány, rozhodli jsme se hlasy spojit do Unie daňových poplatníků,“ vysvětluje vznik spolku Lichnovský a pokračuje: „Daně považujeme za pilíř demokratického státu. Nemáme již ale dále trpělivost s tím, jak Česká republika jedná s daňovými poplatníky a především jakými metodami řeší svou vlastní neschopnost část daní vybírat. Česká republika se nesoustředí na zúžení prostoru pro daňové úniky, ale cílí převážně na vybírání daně tam, kde je to pro ni nejjednodušší. Navíc opatření, která přijímá, zbytečně zvyšují administrativní i jinou zátěž daňových poplatníků a zásadně narušují jejich soukromí.“

Kontrolní hlášení k DPH je jedním z nástrojů, kterými chce ministr financí zabránit daňovým únikům. Odevzdávat ho musejí všichni plátci DPH. Firmy musí hlášení podávat každý měsíc, fyzické osoby tak mohou učinit měsíčně nebo čtvrtletně. První termín pro podání za leden je už za dva týdny – 25. února.

Čtěte také: Přísná kontrolní hlášení? Babiš to schytává ze všech stran

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články