Bakala hraje o záchranu OKD, reputace i budoucnost Sobotky
ANALÝZA
Miliardář Zdeněk Bakala se snaží odvrátit krach svých českých aktivit a společenské reputace. Sahá přitom ke krajním řešením. Žádá stát o veřejnou podporu na sociální těžbu ve ztrátovém dole Paskov, kde pracuje dva tisíce lidí. Zároveň dal přinejmenším souhlas k sociálně velmi výbušnému rozhodnutí - prodeji 44 tisíc hornických bytů na burze v Amsterdamu. V minulosti přitom veřejně slíbil, že byty prodá jejich nájemníkům.
Svými kroky ohrožuje pozici sociálnědemokratického premiéra Bohuslava Sobotky a dostává ho pod tlak ministra financí Andreje Babiše. Právě Sobotka prodával jako ministr financí v roce 2004 menšinový podíl v OKD společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Její tehdejší majitelé už tenkrát nakupovali pro Zdeňka Bakalu, který čtyři dny po privatizaci oficiálně vystoupil jako majitel OKD.
Sobotka uvolnil cestu k miliardám
Prodej státního podílu prověřuje kvůli příliš nízké ceně protikorupční policie. Jen Bakalovi, který vlastní třetinu OKD, firma vynesla 58 miliard korun. Přes emisi akcií na burze vydělal 41 miliard. Dalších 17 miliard inkasoval na ziscích, v době kdy černouhelná společnost ještě prosperovala. Nikdy nezveřejnil, za kolik si doly pořídil. Podle dostupných informací zaplatil původním majitelům Karbon Investu kolem 10 miliard korun. Čistý zisk Zdeňka Bakaly z dolů je tedy kolem 48 miliard.
Sama důlní společnost má dnes kvůli nízkým cenám uhlí mizivou hodnotu. Akcie se obchodují za 11 korun. Investiční banka JP Morgan ale očekává jejich pád až na pětikorunu za kus. Firma je silně zadlužená. Dluhopisy se propadly do ratingu odpad. Zdeněk Bakala a spol. právě vyjednávají s věřiteli o jejich restrukturalizaci. Samotné byty ale mají podle odhadů hodnotu kolem 20 miliard korun.
Tvrdý rozchod s partnerem
Události kolem Zdeňka Bakaly nabraly spád poté, co se rozhodl rozejít se svým dlouholetým obchodní partnerem Peterem Kadasem, s níž je spojen v investiční skupině BXR. Právě přes ni spolu vlastní společnost NWR, ovládající OKD a 44 tisíc hornických bytů ve firmě RPG Byty.
Jejich zájmy se naprosto rozešly a dostaly oba muže do konfliktu poté, co OKD začalo upadat. Kadas, který drží třetinu firmy, jako klasický finanční investor nechtěl v OKD, jenž se propadala do miliardových ztrát, přicházet o peníze a už vůbec ne ji z vlastních peněz zachraňovat. Na tom neměli zájem ani drobní akcionáři, kteří si od Bakaly na burzách draze koupili podíly. Dnes drží fakticky bezcenné papíry.
Jak si zachránit jméno
Zdeněk Bakala měl jiný zájem. Dostal se do těžkého konfliktu společenských rolích. Na jedné straně se prezentoval jako finanční investor, kterého zajímají jen peníze. K tomu si ale za dvacet let od návratu z emigrace draze a pečlivě vypěstoval druhou identitu s chutí moralizující a poučující figury veřejného života a hlavního mecenáše společenského proudu, odvolávající se na vysoké etické a morální zásady Václava Havla, jehož odkaz se snažil privatizovat. Pořídil si vydavatelství Economia. Platí Havlovu knihovnu, Aspen Institut, galerii moderního umění DOX.
Jako společenská celebrita se prezentuje i jeho žena Michaela pořádající soutěže Miss a vlastnící řadu luxusních obchodů v Pařížské. Bakala si na rozdíl od Kadase a dalších investorů nemůže dovolit z upadajícího OKD jen tak odejít. To by byl společenský krach jeho i rodiny.
Proto se musí s Kadasem vypořádat. Už se dohodli na rozdělení BXR. Ta zůstane Kadasovi. Zdeněk Bakala si z ní nechá dopravní společnost Advanced World Transport, varšavskou a pražskou poradenskou větev skupiny BXR Partners a komerční nemovitosti v Česku. V budoucnu by měl získat i hlavní české aktivity – podíly v OKD a hornických bytech. Jenže právě tady ještě stále žádná dohoda není a dlouho nebude. Společensky nejcitlivější majetek budou rozhádání partneři vlastnit ještě měsíce dohromady.
Hornické byty na burzu
Právě Peter Kadas a další zahraniční investoři si podle dostupných informací prosadili, že vytáhnou z hornických bytů hotové peníze tím, že je prodají na burze v Amsterdamu. Bakala se tomu dlouho bránil. Právě byty jsou teď kromě propouštění ze ztrátových dolů ve veřejné debatě nejcitlivějším tématem.
Karbon Invest se při privatizaci přímo ve smlouvě zavázal, že na byty mají předkupní právo nájemníci. A to za cenu, za níž zpravidla prodávají nájemníkům byty obce. Zdeněk Bakala tento závazek nedodržel. Teď ho spolu s dalšími majiteli bytů uvedením na burzu přímo porušil.
Snadný terč pro Babiše
Ministr průmyslu Jan Mládek ve stejné chvíli podle podkladů NWR vypracoval pro vládu návrh na prodloužení sociální těžby na dole Paskov do roku 2016 za 1,1 miliardy korun. To je jasná veřejná podpora Bakaly, Kadase a spol. Sociální demokraté ji hájí tím, že odstupné, sociální dávky a podpory v nezaměstnanosti pro horníky by přišly dráž. Žádosti o veřejnou podporu okamžitě proti premiérovi, pro něhož je OKD největší slabinou, využil Andrej Babiš. Má pravdu. Je to neoprávněná veřejná podpora. Trefně také vypichuje, že Bakala už velmi nízkou cenou při prodeji menšinového státního podílu masivní podporu dostal. V ataku mu nebrání ani to, že fakticky sestřeluje i svého volebního lídra Pavla Teličku, který demonstrativně v minulých dnech poslal do likvidace svou lobbistickou firmu, stále ale sedí v představenstvu NWR.
Tím, že má dnes Babiš jako ministr financí přístup k privatizačním smlouvám, také upozorňuje na další prohřešky, jichž se měli vlastníci OKD dopustit.
Narovnávání vztahů mezi Bakalou a jeho partnery bude dlouhé. V nejvážnějším ekonomicko-politickém souboji od vzniku koaliční vlády mají Andrej Babiš (vlastník Mladé Fronty, Lidových novin nebo Rádia Impuls) i Zdeněk Bakala (Hospodářské noviny, Respekt, Aktuálně, Ekonom) v rukách silné zbraně na ovlivnění veřejné debaty. Nejohroženějším je v tomto střetu rozhodně premiér Bohuslav Sobotka.