FOTO: Satelit potvrdil a ukázal zničení chrámu v Palmýře

ZKÁZA dědictví unesco

FOTO: Satelit potvrdil a ukázal zničení chrámu v Palmýře
Chrám ve starověké Palmýře před zničením. Foto: Foto: www.geo-airbusds.com
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Satelitní snímky potvrdily zkázu starověkého chrámu Baal-Šamin v syrské Palmýře. Snímky tak dokazují, že ke zničení chrámu skutečně došlo – vzhledem k chaotické situaci v Sýrii se to dlouho nedařilo nezávisle ověřit. Cennou památku vyhodili do povětří radikálové z Islámského státu, pro které byl chrám symbolem modlářství.

Zničení starověkého chrámu je patrné při porovnání dvou satelitních snímků. Ten první pochází z 22. května. Chrám tehdy ještě stál relativně neporušený mezi ostatními památkami. Druhý snímek pochází z 25. srpna a na místě, kde předtím stál, je vidět jen prázdné místo.

Satelitní snímky pořídila jedna z divizí mezinárodní evropské korporace Airbus Group zvaná Airbus Defence and Space. Pravost snímků později ještě potvrdila jedna z agentur OSN. „(Chrám) byl srovnán se zemí,“ sdělil k tomu mluvčí agentuře AFP.

Islamisté chrám podle dostupných informací zničili minulou neděli, kdy ho naplnili výbušninami a následně vyhodili do povětří. Radikálové tehdy zveřejnili i sérii fotek, které ničení starověké památky zachycovaly. Jedna z fotek tehdy byla doplněna textem: „Úplné zničení pohanského Baal-Šaminova chrámu“.

Žádná památka není v Sýrii v bezpečí

Islamisté dobyli Palmýru v květnu a oblast, kde se nacházejí antické památky, poté zaminovali. Před dvěma týdny radikálové zavraždili na náměstí před muzeem jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda sbírek antické Palmýry. Dosud tam zničili jen několik muslimských svatyní, protože se podle nich používaly k „pohanským“ praktikám.

Palmýra leží na okraji pouště přiléhající na východě k irácké provincii Anbár, která je v rukou IS. Její výhodnou polohu už ve starověku využívaly karavany se zbožím. Stavby staré 2000 let včetně pozůstatků antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru se nacházejí na jihozápadě města.

Před týdnem příslušníci IS zničili za pomocí buldozerů křesťanský klášter Mar Elian ve městě Karajtín v provincii Homs, který byl založen před více než 1500 lety. „Myslím, že se obáváme o téměř všechny památky v Sýrii. Nic není v bezpečí,“ řekla k tomu AP generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová. Islámský stát na kulturu a historické dědictví podle ní hledí přesně opačně než její organizace.

Čtěte také: Výbuch chrámu v Palmýře. IS zveřejnil fotografie

Islamisté v Palmýře popravili slavného archeologa

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články