Topolánek: Babiš a Zeman jsou genetický experiment, který se nepodařil
Topolánek jako spisovatel
Bývalý premiér Mirek Topolánek sepsal knihu, ve které se naváží do šéfa státní pokladny Andreje Babiše a z prezidenta Miloše Zemana si zase utahuje. Jejich spojení označil jako „neúspěšný genetický experiment“ a „bizarní tandem“, ze kterého podle jeho mínění vyjde vítězně předseda hnutí ANO. Svou publikaci s názvem Hlavně se neposrat, ve které shrnul dvacet let své kariéry, pokřtí Topolánek tento týden.
„Nikdy bych nevěřil, že může vzniknout tak bizarní tandem Zeman – Babiš. … Jejich pragmatické spojení je neúspěšným genetickým experimentem. Nepojmenoval jsem totiž jejich negativa. Spojením se znásobila. Nevím, kdo koho využívá, ale Andrej je v tom fakt dobrý. Použít, zahodit. Milošku, dej si bacha!“ varoval Topolánek v knize hlavu státu.
Z Miloše Zemana si zároveň utahuje a nevyhnul se ani jeho údajnému vztahu k alkoholu: „Miloše jsem si vážil proto, že nebyl hloupý, byl konzistentní a bez ohledu na promile byl schopen, na rozdíl od většiny ostatních, začít a srozumitelně ukončit složité souvětí, respektovat shodu podmětu s přísudkem a dokázal brilantně urazit ty, co si to zasloužili.“
Co se týče současného ministra financí, je Topolánek přesvědčený, že na něj voliči doplatí. „Andrej Babiš nikdy nezastupoval podnikatele a už vůbec ne ty malé a střední. Jsem přesvědčen, že už to všichni ví. O daních to platí dvojnásob. Na jeho donquijotský boj s karuselovými obchody v konečném důsledku doplatí ti, kterých se netýkají, na jeho apetit ve výrobě a distribuci potravin doplatí farmáři, na jeho zájem o prenatální péči doplatí rodičky. A na to všechno státní rozpočet a občané,“ napsal Topolánek, který nyní působí jako předseda výkonné rady Teplárenského sdružení.
„Babiš ale není žádný Arsène Lupin, lupič – gentleman, na to mu chybí noblesa a nadhled. Jules Verne k tomu říká trefně: ‚Velcí zloději vždy vypadají jako počestní lidé,‘“ dodal Topolánek.
Servítky si autor a bývalý premiér nebere ani, když se zmínil o svých nástupcích na postu předsedy ODS Petru Nečasovi nebo Petru Fialovi. „Nečas měl víc číst Bibli, než Vladaře nebo Ako chutí moc,“ zhodnotil Nečase. Současný šéf občanských demokratů podle něj svou šanci promarnil. „Petr Fiala měl jistou malou šanci, jak si vykolíkovat prostor, a tu hned v úvodu prokoučoval,“ dodal Topolánek.
Naopak vyzdvihl roli svého tehdejšího kontroverzního poradce Marka Dalíka. „Byl duchovním otcem všech mých zásadních politických projevů a všech vítězných kampaní ODS, za které jsem přebral odpovědnost. Dokonale v sobě spojoval politologickou teorii, PR praxi a dovednosti v politickém marketingu. Nikoho tak schopného a přitom tak komplikovaného jsem od té doby nepotkal,“ uvedl o něm autor.
Topolánek také vysvětlil kontroverzní název „Hlavně se neposrat“, který knize dal. „Všechny, které připadaly v úvahu, byly buď obsazené a někdo je již použil, nebo nevyjadřovaly přesně to, co mě charakterizuje,“ napsal. Svobodnému fóru také řekl, že pojmenování vychází i z toho, jak vidí svou roli v bývalých funkcích. „Jsem ten, který přebírá odpovědnost a dělá rozhodnutí – někdy dobrá a někdy špatná – když ostatní nemají odvahu, chuť nebo víru,“ uvedl.
Publikace shrnuje dvacet let jeho politické kariéry, kterou rozdělil do čtyř etap. Obsahuje také jeho texty a projevy, které doplnil glosami. Vydává ji nakladatelství Euromedia.