ANO v Praze váhá. Březina odešel od soudu s podmínkou

Půjde do vedení radnice?

ANO v Praze váhá. Březina odešel od soudu s podmínkouAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Bývalý ministr z vlády Miloše Zemana a současný vyjednavač koalice na pražském magistrátu Karel Březina (ČSSD) jako předseda dozorčí rady pražského dopravního podniku neoprávněně pobíral odměny. Ve středu to uvedl odvolací soud, který zamítl Březinovo odvolání. Zároveň mu potvrdil roční podmíněný trest. Hnutí ANO, které se sociálními demokraty v Praze spolupráci dojednává, je tím zaskočeno.

Pražský městský soud projednával Březinovo odvolání v jeho nepřítomností. Staronový zastupitel hlavního města se rozhodl soudu neúčastnit a vyslal jen své právníky.

„Určitě budeme podávat dovolání. Klient je přesvědčen, že se žádného trestného činu nedopustil. Už jsme podali stížnost proti usnesení o vyslovení nepodjatosti senátu Městského soudu v Praze,“ řekl po rozhodnutí soudu novinářům Březinův advokát Vojtěch Novotný s tím, že o dovolání bude rozhodovat Nejvyšší soud. 

Žhavý kandidát na náměstka primátora?

Březina v současné době vyjednává za sociální demokracii koalici na pražském magistrátu a je zřejmě nejžhavějším kandidátem na radního pro dopravu a náměstka primátora, kterého obsadí hnutí ANO. Středeční pravomocné rozhodnutí soudu tak může povolební vyjednávání výrazně zkomplikovat.

Pravděpodobnou budoucí pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO totiž rozsudek zaskočil. „Je to nová situace, budeme ji reflektovat nejpozději na pátečním jednání. Doufám ale, že ČSSD projeví dostatek sebereflexe a neohrozí sestavení koalice,“ uvedla Krnáčová pro ECHO24.cz. Sám Březina v podvečer sdělil, že nebude blokovat jednání o koalici v Praze trváním na nominaci do rady města. Neuvedl však, zda si nechá mandát pražského zastupitele.

Neoprávněně pobíral plat

Podle obžaloby měl Březina od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně pobírat plat za to, že byl předsedou dozorčí rady pražského dopravního podniku. Na odměnách získal minimálně 290 tisíc korun. Funkci údajně ale vykonávat nesměl, protože působil také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz.

Březina se soudí už několik let. Obvodní soud čtyřikrát rozhodl, že se zastupitel nedopustil ničeho nezákonného, odvolací soud ale opakovaně nařídil celou věc přezkoumat. Naposledy – letos v dubnu – uznal obvodní soud Březinu vinným a uložil mu roční podmíněný trest se zkušební dobou 15 měsíců. Tento rozsudek ve středu potvrdil odvolací soud.

Současný zastupitel sociální demokracie je v politice přes dvacet let. Do ČSSD vstoupil Březina začátkem roku 1991, dnes je členem předsednictva strany a místopředsedou pražské buňky. V devadesátých letech vedl sekretariát tehdejšího předsedy dolní komory Miloše Zemana, poté se stal vedoucím Úřadu vlády a na jaře 2000 dokonce ministrem bez portfeje. Mimochodem dodnes je vůbec nejmladším ministrem, který byl v samostatné historii České republiky jmenován (bylo mu 27 let). Jeden rok byl náměstkem pražského primátora a figuroval také v orgánech řady firem.

Zároveň není Březina zdaleka prvním politikem, který stanul před soudem jako obžalovaný. Podobnou zkušenost mají za sebou třeba exministr obrany Martin Barták, bývalý ministr dopravy Vít Bárta (VV) nebo někdejší poslanec a hejtman David Rath (ČSSD).

Přímo do vězení pak poslal soud například exministra financí a kolegu Březiny ze Zemanovy vlády Ivo Svobodu (ČSSD). Ten byl souzený pro hospodářskou trestnou činnost a odseděl si tři roky.

Čtěte také: Prostě budeme vládnout s lidmi od kmotrů, kteří zdevastovali Prahu

Sdílet:

Hlavní zprávy