Francie vyšle k Iráku další letadla a válečnou loď

Boj proti islamistům

Francie vyšle k Iráku další letadla a válečnou loďNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Wikipedia
1
Svět
Sdílet:

Francie vyšle další tři stíhací letouny a válečnou loď do oblasti Perského zálivu, aby mohly být nasazeny v akcích proti extremistům z Islámského státu (IS) v Iráku. Podle agentury AFP o tom dnes informovalo francouzské ministerstvo obrany. Francie, která se předminulý týden přidala ke Spojeným státům bombardujícím IS v Iráku, tak bude mít v regionu již devět letadel.

Paříž vyslala svých prvních šest stíhaček Rafale do oblasti v polovině září, poprvé pak udeřily 19. září. Vyslání dalších tří stejných strojů a lodi podle dnešního prohlášení ministerstva „zvýrazní naši podporu iráckým silám a poskytne námořní kapacitu pro naše spojence při kontrole vzdušného prostoru v oblasti“.

Stíhačky Rafale, které budou umístěny na základně ve Spojených arabských emirátech, zamíří do oblasti stejně jako loď v nejbližších několika dnech. Francie byla první zemí, která se k americkým leteckým akcím v Iráku přidala. Po ní následovaly další evropské země jako Británie, Belgie či Dánsko. 

Čtěte také: Britská letadla poprvé zaútočila na irácké islamisty

Paříž tvrdí, že nasazení v Iráku provádí po dohodě s tamní vládou. Nasazení své vojenské techniky v sousední Sýrii, kde zahájily USA spolu s jejich arabskými spojenci letecké údery na pozice radikálů minulý týden, Francie vyloučila. 

OSN dnes zveřejnila bilanční zprávu, podle níž násilí ve vládou kontrolovaných částech Iráku stálo 1119 lidských životů. Mezi mrtvými bylo více než 800 civilistů. OSN tyto údaje považuje za „absolutní minimum“, protože není schopna mapovat situaci v oblastech, které ovládá Islámský stát. 

Čtěte také: Nálety zničily tři rafinerie v držení IS, Chorásán přiznala smrt vůdce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz