Kněz pochopil Facebook. A udělal z papeže hvězdu internetu

Digitální Vatikán

Kněz pochopil Facebook. A udělal z papeže hvězdu internetuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Otec Antonio Spadaro není běžným italským duchovním. Kromě blízkého vztahu s papežem Františkem, kterého doprovází na cestách a radí mu ohledně sociálních sítích, se věnuje periodiku La Civiltà Cattolica a poslouchá populární světovou hudbu. Politico.eu píše o tom, jak Spadaro pomáhá s prezentací papeže na internetu i o osobních tématech, které s hlavou katolické církve probírají.

Ze seriozního duchovního hvězdou internetu. Tak by se dala popsat přeměna papeže Františka pod taktovkou 49letého sicilského otce Antonia Spadara, který do katolické víry přinesl digitální věk. Vatikán má svůj Facebook i Twitter, účet na YouTube i na Instagramu.

Spadaro nepíše jednotlivé statusy ani nepřidává fotografie. Účty na sociálních sítích nezaložil, ani je fyzicky nespravuje, funguje spíše jako poradce Vatikánu pro digitální technologie. Konzultuje teologické a teoretické případy se zúčastněnými zástupci církve a nabádá je a pomáhá jim s lepší orientací na webu a používáním internetu pro potřeby kostela.

Rozhovory na různá témata vede sicilský teolog i s papežem Františkem, se kterým absolvuje zahraniční cesty. A kromě cenných rad ohledně nových technologií je Spadaro i schopen papežova slova srozumitelně tlumočit dnešním generacím. I díky jeho snahám je současná hlava katolické církve vnímána jako jedna z nejpokrokovějších, i co se například otázky homosexuálních vztahů týče.

„Jsem hříšník,“ odpověděl například František skromně na dotaz Antonia Spadara, aby sám sebe papež popsal. „To bude asi nejsprávnější definice. Možná bych řekl, že jsem trochu mazaný, dokážu se přizpůsobit okolnostem, ale je také fakt, že jsem i trošku naivní.“ Spadarovi to řekl v rozhovoru pro katolické periodikum La Civiltà Cattolica, které spravuje.

Papežova skromná slova i poselství jsou často šířeny právě díky sociálním sítím. Jak katolické rady a slova podpory a útěchy, tak poselství vyjadřující sympatie LGBT komunitě nebo uprchlíkům tak jednoduše a rychle najdou široké publikum – jen twitterový účet jeho svatosti sleduje bezmála 8,5 milionu lidí. Sám 79letý argentinský papež počítač používá jen velmi vzácně, i proto je pro něj síla internetu důležitá.

Kromě vylepšování prezentace církve na internetu se Antonio Spadaro věnuje i novým technologiím a jejich uplatněním v praxi. V jednom ze svých příspěvků se tak dotkl například technologie 3D tisku, kdy žertovně navrhl, že by nedostatek jeptišek mohlo vyřešit právě jejich „vytisknutí“. Mimo víru si Spadaro rád poslechne své oblíbence Boba Dylana nebo Bruce Springsteena, rád si čte v knihách amerického spisovatele Flanneryho O’Connora.

Čtěte také: Papež František v poselství odsoudil krutost terorismu

Kubánci uvízli v zemi nikoho, papež apeluje za jejich pomoc

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články