Ženy zoufale žádají o nelegální potraty. Kvůli viru zika

Důsledky epidemie viru

Ženy zoufale žádají o nelegální potraty. Kvůli viru zikaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Těhotné ženy z latinskoamerických zemí se v posledních měsících zoufale snaží dostat k potratovým pilulkám. Žene je k tomu strach z viru zika, u nějž panuje podezření, že vyvolává poruchy plodu a poškozuje mozek nenarozených dětí. Jenže v tradičně katolických zemích Jižní Ameriky je interrupce ilegální a matky žádají o pomoc zahraniční lékařské organizace, píše britský list The Independent.

Značný nárůst žádostí o pomoc zaznamenala v posledních týdnech kanadská organizace Women on Web, která poskytuje odborné rady a rovněž potratové pilulky ženám, jež chtějí interrupci podstoupit, ale v jejich zemích je to ilegální. Současně obdrží každý den na padesát emailů s žádostí o pomoc. Většina z nich je psaná španělštinou, portugalštinou nebo lámanou angličtinou. V drtivé míře totiž přichází od žen z Latinské Ameriky.

„Pomozte! Zika ve Venezuele. Potřebuje interrupci!“ stojí například v jednom z nich. „Dostala jsem se do kontaktu s virem zika před čtyřmi dny. Právě jsem zjistila, že jsem v šestém týdnu těhotenství. Dnes. Dnes jsem zjistila, že jsem těhotná. Mám syna, kterého skutečně miluji. Miluji děti. Ale nemyslím si, že je rozumné rozhodnutí nechávat si dítě, které bude trpět. Potřebuji potrat. Nevím, na koho se obrátit, prosím, pomozte mi co nejdříve,“ píše jiná žena.

Čtěte také: Karneval v Riu ve stínu zika viru. Lidé se mají chránit repelentem

Podle holandské lékařky Rebeccy Gompertsové, která organizaci před 11 lety založila, se na ně obrací ženy především z Brazílie, Kolumbie, Venezuely, Peru nebo El Salvadora. Jenže to je podle ní pouhá špička ledovce. Ženy z chudších zemí a nižších vrstev, které jsou virem nejvíce ohroženy, totiž většinou ani nemají přístup k internetu.

Organizace Women on Web se snaží zasílat tyto pilulky poštou, spousta z nich však cestou zabaví úřady. „Obáváme se, že tyto ženy se uchýlí k nebezpečným metodám potratu, zatímco my bychom jim mohly pomoci bezpečnou, lékařskou cestou,“ říká Gompertsová v rozhovoru pro Washington Post.

Čtěte také: Víme, jak zastavit virus zika, tvrdí tým britských genetiků

I když pilulky dorazí, jsou ženy stále ohroženy. Například v roce 2008 byla v Brazílii odsouzena žena, která takové pilulky obdržela, z pokusu o vraždu. Soud ji však nakonec viny zprostil.

Ne všechny ženy, které organizaci kontaktují, si chtějí nechat své dítě vzít. Některé pouze žádají o radu a více informací o tom, jaké nebezpečí jim a jejich nenarozeným dětem hrozí.

Čtěte také: Brazilské úřady varují před líbáním. Kvůli zika viru

Tradičně katolické země Jižní Ameriky potraty zakazují. Například v El Salvadoru je ilegální jakákoli interrupce i v případě, že se jedná o plody počaté při incestu nebo znásilnění. V jiných, jako například Kolumbii, je potrat povolen pouze tehdy, pokud plod vykazuje závažné znaky deformace.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihl virus zika, který přenášejí komáři, už přes tři miliony lidí ve státech Jižní a Střední Ameriky. Zatím proti němu neexistuje žádný účinný lék ani vakcína.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články