Asistentka zveřejnila sexistické emaily šéfů anglického fotbalu

O ženském fotbalu

Asistentka zveřejnila sexistické emaily šéfů anglického fotbalu
Richard Scudamore Foto: Wikipedia
3
Svět
Sdílet:

Anglická nejprestižnější fotbalová liga čelí genderovému skandálu. Dlouholetý šéf fotbalového klubu Arsenal a anglické Fotbalové asociace David Dein si posílal sexistické emaily s předsedou Premier League Richardem Scudamorem. Dein, který významně přispěl k rozvoji ženského fotbalu a který se zasazoval pevně za dodržování práv žen, měl v jenom ze svých emailů vtipkovat o ženách jako o „hubených prsatých štětkách“. Informaci zveřejnil Daily Mirror.

Skandál propukl minulý týden poté, co bývalá osobní asistentka Richarda Scudamoreho vynesla kopie některých z jeho osobních emailů. Ty byly následně zveřejněny v Sunday Mirror. Žena v Premier League pracovala na podzim loňského roku pouhé dva měsíce. Scudamore emaily po vypuknutí skandálu předal právníkovi, ten zahájil vyšetřování úniku dokumentů.

„Byla to chyba úsudku“

Scudamore se za svou sexistickou korespondenci již omluvil. V prohlášení uvedl, že se jednalo o „soukromou korespondenci mezi dlouholetými kolegy a přáteli, která, nebýt jejich dočasného zaměstnance, neměla být zveřejněna.“ Uznal nevhodnost obsahu emailů a dodal: „Byla to chyba úsudku a už se to nebude opakovat. Tato korespondence neodráží mé názory na ženy ve fotbale, na pracovišti nebo obecně.“ Čelil kritice hlavně ze strany ženských organizací a hráček i vysoce postavených politiků.

V pondělí proběhl i kontrolní panel představitelů 20 nejvýznamnějších anglických fotbalových klubů. Od postihu pro šéfa ligy nakonec upustili. S ohledem na dříve neposkvrněnou pověst a 15 let služby pro Premier League se kluby jednomyslně rozhodly, že žádné další disciplinární řízení není nutné či odůvodněné. 

Shovívavost vůči Scudamorovi je v přímém rozporu s postojem komisaře NBA Adamem Silverem v případu rasistických poznámek Donalda Sterlinga, majitele Los Angeles Clippers. Zatímco u Scudamoreho stačila pouze omluvila a slib, že už to nikdy neudělá, Sterling byl vykázán z ligy a byla mu uložena pokuta ve výši 2 500 000 dolarů.

Čtěte více: Šéf klubu se omluvil za rasistické výroky. A vysypal další urážky

Šéfům jednotlivých klubů ale Scudamore již dříve adresoval ne příliš kajícné prohlášení. Zaslal jim ho ještě před zveřejněním inkriminovaných emailů Daily Mirror. „Je zřejmé, že skandál chce záměrně poškodit nejenom moje jméno, ale i jméno celé ligy. Posuďte sami, jestli jsou výroky opravdu sexistické,“ napsal.

Podle Edwarda Lorda, předsedy poradní skupiny v otázce rovnosti ve fotbale při Fotbalové asociaci, svým odmítnutím uznat sexuální motivovanost korespondence Scudamore absolutně podkopal svou veřejnou omluvu. „Pochybuji, že za týden, který dělí tyto prohlášení, změnil svoje přesvědčení. Vede to proto k závěru, že byl neupřímný. Pokud Scudamore neuznává ohavnost sexistických poznámek a jejich dopad, který mohu mít nejenom na rovnost pohlaví ve fotbale, ale na celé vnímání rovného zacházení obecně,“ napsal na svém blogu Lord.

Cameron: nepřípustné emaily

David Dein býval dlouholetým místopředseda fotbalového klubu Arsenal a anglické Fotbalové asociace. V roce 1992 spoluzakládal nejvyšší anglickou fotbalovou soutěž Premier League. V roce 2000 také otevřel při mužské Premier League první dívčí fotbalovou akademii a vedl Arsenal Ladies FC. „To není reklamní trik. Ženský fotbal je seriozní sport s jejich vlastními právy. Je pokrytectví nazývat fotbal rodinným sportem a držet přitom ženy mimo hru,“ prohlásil tehdy Dein. Od té doby se opakovaně vyslovoval proti sexismu ve fotbale a bránil práva žen. O to více je jeho sexisticky protkaná korespondence se šéfem Premier League šokující. Sám Dein se k veřejnému nařčení zatím nevyjádřil.

Britský předseda vlády David Cameron sexuálně protkanou elektronickou korespondenci označil za „nepřípustnou“. Stejně tak britská ministryně sportu a turistiky Helen Grantová. Oproti tomu stínový ministr Clive Efford vyjádřil obavy, že by Premier League proti ženě, která emaily vypustila, mohla podniknout právní kroky.

Role informátorů ve veřejném životě, tzv whistlebloweru je podle Efforda důležitá. „Tento případ ukazuje, že bylo správné, že se emaily dostaly ven. Je to věc, o které by měli lidé vědět. Je to věc veřejného zájmu. Podniknout proti ní právní kroky, by bylo skandální,“ řekl Efford New York Times poté, co předseda anglické fotbalové asociace Greg Dyke informoval o tom, že právní firma DLA Piper zahájila vyšetřování úniku korespondence mezi Deinem a Scudamorem.

Sdílet:

Hlavní zprávy