Kytice růží jako omluva? Podle Nejvyššího soudu nepřiměřený trest

Kytice růží jako omluva? Podle Nejvyššího soudu nepřiměřený trest 1
Krátké zprávy
Sdílet:

Kytice rudých růží a dopis, které doručí poslíček... To není scéna z romantického filmu, ale rozhodnutí Okresního soudu Praha-východ. Trest pro muže, který vulgárně nadával pracovnici stavebního úřadu, však zrušil Nejvyšší soud.

Nejvyšší soud v Brně zrušil část rozsudku, podle kterého měl muž zaslat kurýrem kytici lichého počtu čerstvých rudých růží v množství alespoň patnácti kusů a omluvný dopis s tímto textem: „Vážená paní P., přijměte, prosím, mou omluvu za mé nevhodné chování, kterého jsem se vůči Vaší osobě dopustil v budově stavebního úřadu dne 3. dubna 2013. Nechal jsem se unést emocemi, a přestože jsem měl dle mého názoru oprávněné výtky k Vaší práci, choval jsem se jako hulvát, za což se Vám velice omlouvám, J. B.“

Celý incident se odehrál v ranních hodinách loni v dubnu. Muž přišel na stavební úřad, kde se dožadoval kopie protokolu o měření hlučnosti tepelného čerpadla na sousedově pozemku. Úřednice mu sdělila, že dokument bude mít k dipozici až následující týden, což muže rozčílilo. Ženu začal verbálně napadat a vyhrožoval také její rodině. Smršť vulgárních slov trvala až 15 minut, a to i po příchodu dvou dalších zaměstnankyň. Výstup se všech přítomných dotkl natolik, že úřednice podala trestní oznámení.

Okresní soud Praha-východ muže shledal vloni v červenci vinným za přečin výtržnictví a potrestal ho podmíněným trestem odnětí svobody na jeden měsíc s odkladem jednoho roku. Závdavkem mu ještě uložil povinnost zaslat ženě rudé růže a písemnou omluvu, kterou jí kurýr doručí až do budovy stavebního úřadu. Soud rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné i tím, že dotyčný má sklon řešit konflikty tímto způsobem. Odvolání proti rozsudku následně v září zamítl Krajský soud v Praze jako nedůvodné.

Zastání nalezl pan J. B. u Nejvyššího soudu, ke kterému podal dovolání kvůli uloženému trestu. Podle jeho tvrzení navíc šlo o vzájemnou hádku, kterou vyprovokovala pracovnice stavebního úřadu. Nejvyšší soud přihlédl k tomu, že se obviněný omluvil úřednici již při soudním líčení, a to opakovaně, dobrovolně a spontánně.

„Ze všech těchto důvodů je za daného stavu věci jakákoli další omluva, nadto doprovázená kyticí růží, nadbytečnou, a to mimo jiné i s ohledem na jistou finanční nákladnost zakoupení růží a uhrazení kurýrní služby, která ji činí neúměrnou újmě, již poškozená v důsledku trestného jednání obviněného musela strpět,“ je uvedeno v usnesení senátu s předsedkyní Miladou Šámalovou. Na podmíněném trestu odnětí svobody soud nic nezměnil.

Věc se v současnosti vrací k projednání k okresnímu soudu, který rozhodne znovu. Podle databáze InfoSoud tak zatím neučinil. 

Sdílet:

Hlavní zprávy