Šéfredaktor LN dělá za Babiše špinavou práci. ‚Odvolává‘ náměstka

Šéfredaktor LN dělá za Babiše špinavou práci. ‚Odvolává‘ náměstkaNOVÉ
Domov

Odstřel Babišova náměstka

Jan Kálal

Zatímco vicepremiér Andrej Babiš (ANO) obráží Spojené státy, jeho přítel Istvan Léko mu jistí domácí agendu. Šéfredaktor Lidových novin v úterý publikoval text, ve kterém předjímá konec Babišova náměstka Martina Prose kvůli jeho korespondenci s Českou národní bankou (ČNB). Cituje přitom z neveřejného Babišova dopisu Prosovi. Tandem ministra financí a jeho novin tak znovu rozehrál hru, kterou úspěšně vyzkoušel na dnes už bývalé ministryni Heleně Válkové (ANO).

Sociální demokraté by měli rychle začít přemýšlet, koho vyšlou na finance za stávajícího náměstka Martina Prose. Ten se obrátil na ČNB, aby prověřila nastavení úrokové sazby PRIBOR, která mu přišla odtržená od tržního prostředí. O svých pochybnostech se rovnou podělil i s novináři a vybudil centrální banku a další představitele bankovních kruhů k halasné reakci. Stal se v jejích očích škůdcem českého bankovnictví, který zpochybnil trh založený na důvěře vkladatelů.

Zatímco dříve šéf Andrej Babiš kvality svého náměstka opakovaně chválil („Pan Pros je odborník.“), teď se ho chce zbavit. Naplno to veřejnosti vzkázal skrze úterní Lidové noviny a text jejich šéfredaktora.

Anonymní poradce: Wow! Neuvěřitelné!

Léko do textu „Babiš a ČNB v šoku. Padne náměstek?“ zapojil anonymní hlas z okruhu poradců premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „Wow! Neuvěřitelné! Neříkejte, že by jakýkoli náměstek obvinil velké české banky z manipulace trhem bez vědomí a souhlasu ministra,“ cituje nejmenovaného poradce. „Navíc něco takového byste nedělal dopisem, který rovnou dáte novinářům do ruky,“ podivil se stejný zdroj.

Článek ale tentokrát pomohl přikořenit sám Babiš. Nejdřív jen v náznacích. „Očekává se, že Babiš na toto téma pozve svého náměstka na kobereček po svém návratu z USA,“ píše přítel vicepremiéra „za sebe“. Pak ale nechá promluvit i ministra financí. Skrze dopis, který Babiš svému náměstkovi poslal a ve kterém si nebere servítky.

Babiš k náměstkovi: „Vaše jednání v natolik citlivé záležitosti považuji za nekorektní a vedoucí k narušení vzájemné důvěry.“

„Za zcela nepochopitelnou považuji skutečnost, že jste mne o zaslání podnětu na ČNB předem neinformoval, když se jedná o tak citlivou záležitost. Tento krok, který jste učinil za ministerstvo financí, tudíž místo mne a za mými zády, může mít negativní důsledky na pověst bankovního sektoru a důvěryhodnost ministerstva financí jako instituce,“ napsal podle šéfredaktora Lidových novin Babiš svému náměstkovi. „Dopis jste poskytl médiím a bez jakékoliv konzultace se mnou jste se k němu veřejně vyjadřoval. Vaše jednání v natolik citlivé záležitosti považuji za nekorektní a vedoucí k narušení vzájemné důvěry,“ pokračoval.

„Věřím, že jste vše náležitě prověřil a na základě toho podal podnět,“ cituje ještě jednou Léko Babiše. Náměstek ministra financí má svému šéfovi na očekávané schůzce sdělit, na základě jaký „konkrétních informací, analýz nebo jiných důkazních prostředků rozhodoval“.

Rozdíl oproti případu s Helenou Válkovou nyní přeci ale jenom je. Zatímco bývalá šéfka resortu spravedlnosti si svoje ministerské parte přečetla v Lidových novinách začátkem února na titulní straně („Osudové chyby ministryně Válkové“), na dekapitaci ministerského náměstka lidovkám postačila strana 2.

Čtěte také: Válková: Pistoli u hlavy mi nedrželi. Ale sama jsem neodešla

Babiš: Kdyby Válková nerezignovala, ANO by ji navrhlo odvolat

Náměstek, který ukončil spor Babiše se Sobotkou

Třiačtyřicetiletý Martin Pros je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a člen ČSSD. Na ministerstvo financí nastoupil loni v dubnu a jeho jmenování ukončilo předchozí spor Babiše se Sobotkou o tom, kdo bude na klíčovém resortu zastupovat sociální demokraty. Od roku 2010 působil Pros jako manažer v Société Générale v Paříži a přetím v Komerční bance v Praze. Na ministerstvu vede rodák z Havířova sekci mezinárodních vztahů, umí anglicky, francouzsky a rusky.

PRIBOR určuje výši sazeb na mezibankovním trhu. Výši PRIBOR určuje Financial Markets Association of the Czech Republic, a to na denní bázi na základě dat pocházejících z šesti komerčních bank: Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank. Referenčních bank bylo ještě před osmi lety dvakrát tolik.