Ničení konfederačních symbolů se možná dotkne i Lenina z Popradu

Ničení konfederačních symbolů se možná dotkne i Lenina z Popradu
Bronzová socha Lenina v Seattlu Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Svět
Sdílet:

Hromadná likvidace konfederačních symbolů v amerických městech zřejmě postihne i bolševického vůdce Vladimira Uljanova – Lenina, jehož monumentální socha původem z Československa se za kuriózních okolností ocitla v jedné z ulic města Seattlu na severozápadě USA. Napsal to místní zpravodajský server MYNorthwest.

Pětimetrový bronzový revolucionář stojí v Seattlu od konce 80. let minulého století jako svébytný artefakt, který pravidelně bývá součástí uměleckých happeningů v bohémské čtvrti Seattlu. Na Vánoce bývá slavnostně ozdoben, při festivalech homosexuálů dostává ženský šat, občas socha zazáří různými barvami. Výzvám k odstranění zatím Lenin odolal, ale teď má nejspíš namále.

Původně stál Lenin ve slovenském Popradu. Po pádu komunismu byla osmitunová socha odstraněna z podstavce a v roce 1993 ji opuštěnou objevil Američan Lewis Carpenter. Dal svůj dům do zástavy a za získaných 40 000 dolarů (1,2 milionu korun v tehdejším kurzu) Lenina koupil a nechal převézt z Popradu na seattleské předměstí Issaquah. Sochu prý chtěl použít jako reklamu na svou restauraci.

O rok později ale Carpenter zahynul při dopravní nehodě a rodina artefakt nabídla k prodeji. Původně stanovila cenu na 150 000 dolarů, předloni ji zvýšila na čtvrt milionu (5,5 milionu korun). Díky sbírce mezi místními obchodníky byl mezitím Lenin přemístěn z Issaquahu do umělecké čtvrti Fremont.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Přestože se pravidelně ozývají hlasy vyzývající k odstranění sochy, Lenin ve Fremontu zatím přežil. „Je to socha muže, který nechal zabít miliony lidí, ale je to taky legrace. Můžete se na to dívat různě. Chápu ale, že lidé z východní Evropy to tu nechtějí,“ řekl ve středu rozhlasové stanici KIRO 7 starosta Seattlu Ed Murray.

Ve čtvrtek, když zesílila celostátní kritika konfederačních symbolů, se už Murray proti Leninovi postavil. „Mnoho obyvatel Seattlu v minulých dnech vyjádřilo nesouhlas se symboly nenávisti, rasismu a násilí, které jsou stále k vidění v našem městě,“ zdůvodnil starosta svou výzvu k odstranění slovenského Lenina.

Murray reagoval na masové protesty, které zasáhly i Seattle po nedávné násilné demonstraci pravicových radikálů ve virginském Charlottesvillu, při níž přišla o život mladá americká levicová aktivistka. Napětí v americké společnosti ještě zvýšil prezident Donald Trump, který v kritice násilností nerozlišoval mezi odpůrci ultrapravice a demonstrujícími neonacisty.

Leninova socha má ale podle serveru MYNorthwest stále své zastánce. „To je prostě Fremont, děláme si legraci ze všeho. Střílíme si z Lenina, Trumpa, Obamy i Hillary (Clintonové),“ citoval server názor jednoho z obyvatel města.

Čtěte také: Velká dekomunizace Ukrajiny. Stát odstranil všechny sochy bolševika Lenina

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články