Vysněnou práci nehledejte v USA nebo Kanadě, ale v Dánsku

Vysněnou práci nehledejte v USA nebo Kanadě, ale v DánskuŽEBŘÍČEK ZEMÍ
Výroční zpráva ITUC o dodržování práv z roku 2013 Foto: www.industriall-union.org
2
Ekonomika
Sdílet:

O práci ve Spojených státech sní miliony lidí po celé zeměkouli včetně Čechů. Prý však není příliš o co stát. Trochu lépe se zaměstnancům vede v Kanadě nebo Británii. Pokud toužíte po příjemném pracovním prostředí a férovém jednání ze strany zaměstnavatele, nemusíte cestovat do vyhlášených severských zemí. S přimhouřením oka stačí zůstat doma nebo odjet na Slovensko. Vyplývá to z žebříčku Mezinárodní odborové organizace.

Nejméně v 53 zemích světa byli za loňský rok zaměstnanci buď vyhozeni z práce nebo suspendováni jen z toho důvodu, že se pokusili požádat o lepší plat, kancelář nebo chtěli důstojnější pracovní podmínky. V 35 zemích vláda takové zaměstnance přímo zatkla a uvěznila. V 9 státech jsou kvůli žádosti o vyšší mzdu nebo nižší pracovní hodiny běžné vraždy či „zmizení“ člověka, aby tak byli zastrašeni ostatní pracovníci.

„Jediná země, která může být na výsledky skutečně pyšná je Dánsko.“

Informace vyplývají ze závěrečné zprávy, kterou vydala Mezinárodní odborová organizace (ITUC) v dubnu 2014. Více než rok zkoumala dodržování pracovního práva a podmínky zaměstnanců ve 139 zemích světa. Ze získaných informací, podrobného pozorování a rozhovorů za využití speciální metodiky nakonec sestavila oficiální žebříček dle toho, kde mají zaměstnanci největší zákonné, ale i praktické zastání a naopak. 

Země s nejlepšími a nejhoršími pracovními podmínkami

0 – nula sankčních bodů získalo pouze Dánsko

1 – skvělé pracovní podmínky: Uruguay, Švédsko, Slovensko, Norsko, Nizozemí, Litva, Itálie, Island, Německo, Francie, Finsko, Dánsko, Belgie aj.

2 – občasné porušování pracovně-právních předpisů: Tunisko, Švýcarsko, Španělsko, Rusko, Portugalsko, Nový Zéland, Moldavsko, Makedonie, Japonsko, Jamajka, Irsko, Maďarsko, Dominikánská republika, Česká republika, Chorvatsko aj.

3 – pravidelné porušování pracovně-právních předpisů: Venezuela, Velká Británie, Uganda, Tanzánie, Taiwan, Srí Lanka, Portugalsko, Polsko, Austrálie aj.

4 – nekalé pracovní praktiky: Jemen, USA, Thajsko, Peru, Panama, Pakistán, Omán,Keňa, Írán, Irák, Indonésie, Hongkong aj.

5 – chybí zákony zajišťující pracovní podmínky: Zimbabwe, Zambie, Spojené arabské emiráty, Nigérie, Egypt, Čína aj.

5+ – nejhorší situace (vojenské konflikty): střední Afrika, Libye, Palestina, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Sýrie, Ukrajina

„Česká republika se dostala do kategorie druhé. Společně se Švýcarskem, Japonskem nebo Irskem.“ 

Špatně je i v USA

Jediná země, která může být na výsledky skutečně pyšná je Dánsko. To totiž nezískalo vůbec žádný bod a znamená to, že země plně respektuje všech 97 stanovených ukazatelů.

V kategorii první, kam se umístily zejména severské země jako Norsko, Dánsko nebo Švédsko, či země středoevropské včetně Slovenska a nejlépe hodnocený Uruguay, jsou země, v nichž nedochází k porušování práva téměř vůbec. 

„V 87 zemích světa zaměstnanci neznají právo na stávku. Ve 37 takových mohou dostat za pokojnou stávku pokutu nebo jít do vězení.“

Česká republika se dostala do kategorie druhé. Společně se Švýcarskem, Japonskem nebo Irskem se tak řadíme mezi země, kde k porušování práv může občas docházet. Funguje tady například menší kolektivní spolupráce, příliš se nesdružujeme v odborech a drobné nedostatky vykazuje i legislativa.

V třetí kategorii, kde k porušování práv dochází pravidelně a zpráva hovoří dokonce o nekalých pracovních praktikách, se umístila Velká Británie, Austrálie i Kanada.  

Výsledky se ale rozhodně nemohou chlubit Spojené státy. Nedostatečnou legislativou a přístupem některých zaměstnavatelů se totiž rovnají Íránu, Iráku, Keni nebo třeba Mexiku. Společně s mnoha chudými zeměmi se řadí do kategorie čtvrté. „Hodnotíme reálné porušování pracovních práv,“ komentoval výsledky USA autor zprávy Makbule Sahan, „nicméně, neexistuje žádný nutný vztah mezi hospodářským rozvojem a respektování práv.“

Čtěte také: Je jim sedm let. Kouřit nesmí. Pěstovat tabák ano. A to v USA!

Mezi nejhorší země se ne příliš překvapivě dostaly asijské, arabské a některé africké oblasti. V kategorii páté zůstává za současné situace také Řecko.

A kam určitě nejezdit za prací? Osm zemí bylo ohodnoceno kategorií 5plus. Nejhorší podmínky na lidi tak čekají v oblastech s vážnými vojenskými konflikty. Do kategorie spadají země střední Afriky, Libye, Palestina nebo Somálsko, ale za současných podmínek také Ukrajina.   

Situace se stále horší

Podle hodnotící komise se situace obecně stále horší, a to i v řadě vyspělých států. Zde k tomu hojně přispívají velké firemní řetězce. Generální tajemnice ITUC Sharan Burrow výsledky komentovala tak, že zkrátka politici, předpisy i zaměstnavatelé dokonale spolupracují při „umlčování zaměstnaneckých hlasů“ a na vykořisťování.

V 87 zemích světa zaměstnanci neznají právo na stávku. Ve 37 takových dokonce za pokojnou stávku dostanete pokutu nebo můžete jít rovnou do vězení. Ještě hůře jsou na tom přistěhovalci, na něž se často v některých zemích (např. Katar, Saúdská Arábie) pracovní právo vůbec nevztahuje. V těchto oblastech jde ale o 90 % pracovní síly, a ta tak nemá žádná práva, což vede zejména k nuceným pracím apod.

Ve vyspělých státech jde zase o neustálé prohlubování nejistoty. Firmy mnohem intenzivněji uzavírání pracovní smlouvy pouze na dobu určitou, upřednostňují levnější studentskou či brigádnickou sílu a častěji k práci využívají služeb agentur. Vzhledem k nestabilní situaci jsou pak zaměstnanci mnohem zranitelnější, neodváží se sdružovat v odborech a snažit se o jakékoliv kolektivní vyjednávání.

Sdílet:

Hlavní zprávy