Jsou to primadony, olympiádu nechceme, zní z Norska
Olympiáda jen v diktaturách?
Norsko se odmítlo ucházet o pozici pořadatele zimních olympijských her v roce 2022. Země proslulá zimními sporty vystoupila z finálové trojice měst poté, co přehnané požadavky Mezinárodního olympijského výboru pobouřily obyvatele i zástupce Norska. MOV teď může vybírat už jen mezi kazachstánským Almaty a čínským Pekingem.
Oslo jako místo konání 24. zimních olympijských her nebude. Země se pořádání dobrovolně zřekla poté, co olympijský výbor zveřejnil seznam požadavků, které svými luxusními parametry udivily a šokovaly. Časopis Slate předkládá dva hlavní důvody, proč se skandinávská země takto rozhodla.
Jako první uvádí Slate ekonomickou otázku. Lidem ani státům s vyspělou ekonomikou se prý už nechce vynakládat zbytečné miliardy na komplexy, které často po skončení her ztratí svůj smysl a investice do nich se nemusí vrátit. Jako strašák pro všechny zájemce o konání her působí účet zimní olympiády v Soči se zatím rekordními 51 miliardami dolarů.
Druhý hlavní důvod jsou už zmíněné přehnané požadavky Mezinárodního olympijského výboru. Některé z nich označilo více než 50 % Norů za „primadonské“.
MOV vyžadoval, aby byly v Oslu vytvořeny speciální jízdní pruhy, které by směly využívat jen a pouze jeho členové. V hotelových pokojích, kde muselo být přesně 20 stupňů, vyžadovala organizace neustálý přísun čerstvého ovoce, dezertů a stále plný minibar s produkty Coca-Coly.
Členové MOV dále požadovali prodloužení otevírací doby hotelových barů do „velmi pozdních hodin“ nebo neustálé doplňování teplého jídla a alkoholických nápojů. I přílet do Osla chtěli mít olympijští představitelé pompézní, včetně slavnostního uvítání na ranveji a vyhrazených samostatných vstupů a odchodů z letiště.
Dvacet let od poslední zimní olympiády v Norsku se tedy úspěch Lillehammeru opakovat nebude. Přestože zbývající dvě kandidátská města nejsou zcela ideální. Almaty skončilo poslední v 11 ze 14 kritérií pro konání her, Peking má v tomto hodnocení navrch. Obě země ale ještě před finální volbou projdou šetřením lidskoprávních organizací.
„Je nám líto sportu a sportovců v Norsku. Je to promarněná příležitost pro sport a norský lid,“ řekl podle The Guardian v odpovědi na norské rozhodnutí Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru. Bach se dále nechal slyšet, že nabídky pro Norsko nebo například Švédsko a Ukrajinu, které také odstoupily, znovu neotevře.