Koaliční partneři si Babiše vychutnávají, lidé mu věří. Zatím

Koaliční partneři si Babiše vychutnávají, lidé mu věří. ZatímNOVÉ
Andrej Babiš, u lidí ještě stále populární, v koalici stále více napadaný Foto: Foto: Jan Zatorsky
Domov

SOUBOJ O PENÍZE Z ROZPOČTU

Jan Kálal

Výběr daní, státní pojištěnci nebo Česká pošta. Ve vládě s jarem narůstá počet sporů, kde stojí na jedné straně vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš a na druhé jeho koaliční partneři. Lidovci chtějí slyšet, co ministr financí dělá pro zlepšení rozpočtových příjmů. Sociální demokraté zase žádají valorizaci penzí, úřednických platů nebo další peníze pro zdravotnictví. A Babiš zkouší ustát roli šetrného hospodáře, kterého mají lidé zároveň pořád rádi.

Andrej Babiš ztrácí body u veřejnosti. Naznačily to aspoň dva dubnové průzkumy popularity politiků. Ministr financí si na žebříčku sice stále drží první pozici s více než 50procentní podporou, podle šetření CVVM ale klesla jeho obliba oproti lednu o pět procentních bodů a podle STEM dokonce o osm procentních bodů. Lidé ho přitom ještě neměli šanci oznámkovat za nejnovější spory a přestřelky ve vládní koalici.

Babiš momentálně bojuje hned na několika frontách. S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) si vyměňují ostré vzkazy kvůli hospodaření České pošty. Chovanec usiluje o to, aby státní podnik získal na ztrátové doručování balíků a zásilek stamilionovou dotaci ze státního rozpočtu. Babiš se ale poště podíval na zůstatek na účtu a kvartální výsledky. A minimálně pro letošek věc striktně odmítá.

Čtěte také: Babiš je ve střetu zájmů, myslí si přes polovinu Čechů

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zase klepl ministra financí přes prsty kvůli přípravě rozpočtu na příští rok. Vyčetl mu, že v prvním návrhu vůbec nepočítal se zvýšením platů pro státní zaměstnance, a tak Babiš rychle vyměnil nulu za tříprocentní růst. Dál se ale brání snaze ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), aby zdravotní pojišťovny inkasovali víc peněz za státní pojištěnce. Resort financí vydal prohlášení, ve kterém žádá nejprve důkladnou prověrku financování zdravotnictví.

Vůbec nejzajímavější je spor, ve kterém ministra financí dohánějí jeho vlastní sliby o lepším výběru daní. Průběžná čísla především o výběru DPH jsou za původním očekáváním a ke dřívější kritice premiéra Sobotky se teď přidali i lidovci. V úterý nezvykle ostře vystartoval proti Babišovi ministr zemědělství Marian Jurečka.

Čtěte také: Sobotka: Výběr daní zaostal, chci od Babiše detaily

Babiš asi neví, co má v podkladech, rýpl si Sobotka

 „Požádal jsem ministra financí, abychom na některou z příštích koaličních rad zařadili detailní informaci o tom, co doposud ministerstvo financí udělalo v oblasti zlepšení výběru DPH. V oblasti posílení kompetencí a technického vybavení finančních úřadů a celní správy. A jaké další kroky se plánují s jakým výsledkem,“ apeloval Jurečka do kamer s tím, že dosavadní výsledky státního rozpočtu za první čtvrtletí roku 2015 pro něj nejsou přesvědčivé.

Babiš tvrdí, že lidovci i s Jurečkou se dozvěděli všechno, co jim chtěl říct. „Představil jsem opatření na vládě den před jeho výzvou, tak už nemám co představovat. Byl dobře informován,“ uvedl vicepremiér pro deník ECHO24.cz. Mělo jít o zhruba 20minutové vystoupení, ve kterém ministr financí řekl kolegům na vládě, co všechno jeho lidé udělali a na čem pracují.

Sobotka: „Příjmová strana prvního návrhu rozpočtu bohužel ukazuje, že výběr daní se příliš nezlepšuje a bude se odvíjet od zákonů, které ještě ministerstvo financí neprosadilo.“

Jenže v tomto ohledu bude muset vicepremiér zřejmě ještě „přitlačit“. „Ministr financí už o tom na vládě informoval, určitě ale nebude škodit, pokud na koaliční radu předloží o něco podrobnější zprávu,“ zmínil pro ECHO24.cz premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Příjmová strana prvního návrhu rozpočtu bohužel ukazuje, že výběr daní se příliš nezlepšuje a bude se odvíjet od zákonů, které ještě ministerstvo financí neprosadilo,“ připojil.

Nedostatečný výběr stávajících daní při rostoucím apetitu koaličním ministrů může být přitom pro Babiše velkou nepříjemností. Zatím tvrdí, že pro příští rok sestaví rozpočet s deficitem 70 miliard korun. Pokud při jeho tvorbě bude muset akceptovat zejména požadavky ČSSD, těžko se do něj bude moci se stávajícími příjmy vejít. A hůř tak bude moci čelit návrhům sociální demokracie, která už před volbami chtěla například zvýšit zdanění firem.

Za svého předsedu se proto aspoň na Facebooku bije hnutí ANO. „Andrej Babiš je jediný politik v Česku, kterému podle průzkumu věří víc než polovina občanů. Děkujeme všem, kteří našeho předsedu nehodnotí klasickou metodou PX („Podle Xichtu“), ale podle činů,“ zmínilo v úterý na svém profilu. A pochválilo Babiše, že zastavil růst státního dluhu, vybral na daních o 52 miliard korun víc než předchozí ministr Jan Fischer a přitom zabránil růstu daní.

Andrej Babiš je jediný politik v Česku, kterému podle průzkumu věří víc než polovina občanů. Děkujeme všem, kteří našeho…

Posted by ANO on 28. duben 2015