1 Ministr chce centralizovat

Babiš má políčeno na 120 miliard na účtech pojišťoven a institucí

NOVÉ

Témata:

Ve veřejných penězích je příliš svévole a jejich správu je nutné centralizovat. Je o tom přesvědčený vicepremiér Andrej Babiš (ANO), který má políčeno na finance zdravotních pojišťoven nebo veřejných výzkumných institucí. Ministr financí jim chce zarazit vedení účtů u komerčních bank a stáhnout likviditu do České národní banky (ČNB). Podle Babiše je ve hře 100 až 120 miliard korun, které by mu pomohly se snížením státního dluhu. Nejen pojišťovny ale bijí na poplach.

Pamatujete na Babiše, který kritizoval veřejné peníze uložené v ČNB za mizivý úrok 0,04 procenta? Loni v lednu mluvil o tom, že se v centrální bance „bez úroku válí 350 miliard“. Jako ministr financí tu našel výrazně nižší částku, aby 13 miliard investoval do komerčních bank s úrokem okolo 0,25 procenta. Tedy se zhruba čtyřnásobně vyšším úročením, než v té době nabízela ČNB.

Teď Babiš v novele zákona o rozpočtových pravidlech otáčí kormidlem. A chce do centrální banky nasát maximum peněz, které jsou sice veřejné, ale na účtech v komerčních bankách. Ministerstvo financí navrhuje, aby všechny zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce a Správa železniční dopravní cesty podřídily všechny své účty státní pokladně. A vedly je pouze u ČNB, kde na ně ministr financí uvidí. Přesun prostředků z komerčních bank má proběhnout do devíti měsíců od doby, kdy zákon nabude účinnosti.

„Stát místo toho, aby organizoval cashflow centrálně, tak je mimo účty centrální banky 100-120 miliard, o které jako ministerstvo financí usilujeme. Myslíme si, že by bylo lepší tyto peníze organizovat centrálně v České národní bance.“

„Proti tomu je velký odpor, logicky,“ přiznal vicepremiér po pondělním jednání vlády, která měla zákon původně na programu. Kabinet normu ale zatím neprojednal. „Požádal o to pan ministr Jurečka, budeme k tomu mít bilaterální jednání,“ odkázal se Babiš na ministra zemědělství z KDU-ČSL.

Koalice proti Babišovi je poměrně široká. Proti centralizaci prostředků u ČNB je například ministerstvo školství, resort zdravotnictví nebo Unie zaměstnavatelských svazů. Zaměstnavatelé si vládě dokonce stěžovali, že je záměr ministerstva financí protiústavní.

Vyděláme dvě miliardy, propočítal ministr financí

Vicepremiér a šéf hnutí ANO nicméně tvrdí, že je jeho vize správná. „Stát místo toho, aby organizoval cashflow centrálně, tak je mimo účty centrální banky 100-120 miliard, o které jako ministerstvo financí usilujeme. Myslíme si, že by bylo lepší tyto peníze organizovat centrálně v České národní bance. Nabízíme za to zdravotním pojišťovnám a dalším subjektům kompenzace. Komerční banky dnes nenabízejí výhodné podmínky,“ prohlásil Babiš, aby vypočítal: „Kdybychom 100 miliard měli, podstatně bychom snížili dluh a vydělali bychom na tom dvě miliardy korun.“

Ministerstvo financí je v úvahách mírnější než jeho ministr. Čeká, že schválením novely se mu podaří centralizovat minimálně 50 miliard korun z volné likvidity. A že díky tomu stát uspoří na úrokových nákladech státního dluhu řádu stovek milionů až miliard korun. Kolik přesně, bude záviset na vývoji výnosů státních dluhopisů.

Čtěte také: Chovanec přemohl Babiše. Česká pošta dostane stamiliony


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.