1

Jan Zahradník: Problém migrace jako antická tragédie?

Témata:

Jedním z nejčastěji používaných slov v článcích a komentářích k problému migrace, je slovo krize. Píše se o migrační krizi, o uprchlické krizi, případně o akutní migrační krizi. Krize, krize, krize. Podívejme se na problém migrační krize z hlediska významu slova krize jako jedné z pěti částí klasické antické tragédie. Těmi jsou, podle Aristotela, expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa.

Expozice. Země Afriky a Blízkého Východu jsou dlouhodobě chudé a lidé odtud se vždy snažili ze sevření bídy uniknout a hledat lepší život ve vyspělých západních zemích. Vše nabylo spád, když došlo po arabském jaru ke zhroucení diktátorských režimů v Lybii a Sýrii. Očekávaný demokratizační proces neproběhl, místo toho vznikl Islámský stát a rozpoutal neuvěřitelně krutý džihád, válku proti všem nevěřícím, s cílem dobýt a zničit západní civilizaci.

Kolize. Tisíce a desetitisíce lidí se v obavách o holý život zvedly, opustily své domovy a vydaly se na cestu do zemí, které je svým bohatým sociálním systémem lákaly. K nim se přidali lidé, kterým ani nešlo o život, jen se chtěli mít lépe.
Evropa zažívá migrační krizi. Hledá se řešení. Ti, kteří migranty nejdříve pozvali, teď uzavírají své hranice a vnucují nám kvóty. Část obyvatel EU přijímání migrantů odmítá, ta druhá část (menší) argumentuje soucitem a lidskými právy. Jak to chtějí dělat a kde na to vezmou zdroje, obvykle neříkají. Migrantů už jsou desetitisíce a hrozí, že jich budou statisíce.

Co bude peripetií? Přichází podzim, přijde zima, Středozemní moře se ochladí a začne špatné počasí. Možná to na čas zmírní příliv migrantů. Země zasažené migrační vlnou nejvíce, budou řešit problémy jak zajistit migrantům ubytování a třeba i zaměstnání, a budou se snažit dohodnout se zeměmi, kterým se migranti zatím vyhýbali, aby jim dobrovolně pomohly problém zvládnout.

Jenže zima pomine, a pokud se nepodaří udělat zásadní opatření v zemích, kde zuří války, pokud se nepodaří omezit moc Islámského státu, začne s příchodem jara všechno nanovo. Pak by mohlo dojít k poslednímu dějství antické tragédie, ke katastrofě. Pokud by se ze svých zemí v Africe a na Blízkém Východě zvedly ne desetitisíce, ne statisíce, ale miliony lidí, žádná opatření na jižní hranici EU nepomohou.

Můžeme se uklidňovat tím, že všechno špatně dopadne jen v antické tragédii a že se Evropa dokáže s migrační krizí vyrovnat. Tentokrát si ale budeme muset umět pomoci sami. Cesta je v důsledné ochraně našich národních zájmů, v hájení nedotknutelnosti našich hranic a v důsledném dodržování právního řádu naší země.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.