Z pomníku okupantům zmizely nápisy. Ale kdo je odstranil?
kauza echo24.cz
Z kontroverzního pomníku na pražských Olšanských hřbitovech za nejasných okolností zmizely tabulky s nápisem oslavujícím sovětské internacionalisty, tedy i okupanty Československa z roku 1968. O případu jako první informoval počátkem týdne server ECHO24.cz. Památník vzbudil rozhořčení a začali proti němu protestovat i politici.
Že tabulky zmizely, potvrdil ředitel správy pražských hřbitovů Martin Červený. Správa hřbitovů podle Červeného udělá vše pro to, aby se podobný pomník v budoucnu na hřbitovech již neobjevil.
Žulový pomník byl slavnostně odhalen 15. února. Ruské středisko vědy a kultury v Praze tvrdilo, že se tak stalo s podporou českého ministerstva obrany, Senátu a pražského magistrátu. Ty se ale od podpory distancovaly.
Podle Červeného byl ještě ve středu ráno pomník stojící poblíž pravoslavné kaple kompletní. V průběhu odpoledne z něj ale někdo sejmul desky, na nichž byl česky a v azbuce vyryt nápis "Na věčnou slávu a památku padlým vojínům internacionalistům a mírotvorcům". V Rusku přitom pod pojmem internacionalista rozumí voják, který poskytoval "internacionální bratrskou pomoc" v Československu v roce 1968, v Afghánistánu v 80. letech nebo nyní na Krymu.
Stavbu památníku financovalo sdružení veteránů války v Afghánistánu Afganvet. Na vztyčení pomníku dostali od správy hřbitovů povolení. Ředitel hřbitovů připustil, že šlo systémovou chybu. Úředníci podle něj posuzovali především technické parametry památníku, nikoli už text. Od již podepsané nájemní smlouvy přitom správa hřbitovů nemůže snadno odstoupit. Červený proto iniciuje úpravu smluv a také změnu při posuzování žádostí, aby se podobný případ nemohl opakovat.
Místopředseda rady pro národnostní menšiny při české vládě Igor Zolotarev pro Echo24.cz řekl, že památník považuje za výsměch, podle něj znamená zneuctění hrobů ruských porevolučních emigrantů a obětí bolševického teroru, kteří jsou na Olšanech pochováni. Podle senátorů ODS pak pomník pošlapává památku obětí okupace komunistické totality. Senátora Jaroslava Doubravu (Severočeši.cz, dříve KSČM), který se odhalení pomníku zúčastnil, vyzval místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) k omluvě. Protestovali i šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg či ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).