Osvobozený seržant je zrádce. Spolubojovníci mu přejí popravčí četu

Ten, co byl vězněm Talibanu

Osvobozený seržant je zrádce. Spolubojovníci mu přejí popravčí četu
Seržant Bergdahl. Foto: http://www.eastidahonews.com/
1
Krátké zprávy
Sdílet:

Nadšení provázející propuštění seržanta Boweho Bergdahla po pětiletém vězení v Afghánistánu jdou ruku v ruce s protikladnými reakcemi. Kritici upozorňují, že Američanova svoboda byla vykoupena svobodou pěti Talibanců vězněných na Guantanámu. Vedle toho se ozývají také hlasy připomínající šest vojáků, kteří přišli o život při hledání zmizelého Bergdahla. A právě tito lidé jdou ještě dále – označují seržanta za zrádce, píše americký deník USA Today a britský The Times.

V prvé řadě tu máme vojáky, kteří s Bergdahlem sloužili v armádě. Oni jsou těmi, kteří volají po tom, aby se s Bergdahlem jednalo jako se zrádcem a ne, aby byl oslavován jako hrdina. Poukazují tak na jeho dezerci, které se seržant během svého působení v Afghánistánu údajně dopustil.

Vojáci zdůrazňují, že spíše než nad osudem pěti propuštěných Talibanců, by se svět měl zamyslet nad šesti americkými vojáky, kteří zemřeli během pátrání po Bergdhalovi poté, co opustil svou jednotku v provincii Paktika na jihovýchodě země.

,,Ať ho přivítá popravčí četa!“

,,Ať ho po návratu domů přivítá popravčí četa,“ říká jeden z nich. ,,Teď konečně může stanout před soudem,“ píše se ve vzkazu na facebookové stránce jednotky, kde Bergdahl sloužil. ,,Je mi líto dětí vyrůstajících bez otců, kteří zemřeli, když se snažil najít toho grázla,“ cituje The Times další reakci.

Více o propuštění amerického vojáka čtěte zde: Příběh vojáka, který byl pět let vězněm Talibanu

Výmluvné je podle těchto vojáků i to, že prezident Obama v uplynulých dnech vyzdvihoval odvahu, kterou museli prokázat seržantovi rodiče v době jeho věznění. Ovšem samotnému Bergdahlovi vzkázal pouhé "Vítej doma!".

Porušil Obama zákon?

Další reakce na situaci kolem Bergdahla nabízí ohlasy republikánů ze Sněmovny a Senátu. Těm se nelíbí, že prezident Obama neinformoval Kongres o dohodě s Talibanem předem, čímž porušil zákon. Další Američané si navíc myslí, že tento Obamův krok oslabil postavení USA ve světě a také ohrozil jejich vojenské jednotky. Argumentují totiž, že výměnou Talibanců ukázal teroristickým organizacím způsob, jak mohou únosem dalších Američanů dosáhnout svých cílů a ústupků ze strany Států.

Za všechny senátor Marco Rubio:,,Obávám se, že rozhodnutí americké administrativy vyjednávat s Talibanem o propuštění seržanta Bergdahla by mohlo dodat teroristům odvahu k dalším únosům Američanů.“

My s teroristy přece nevyjednáváme!

Spojené státy americké s teroristy nevyjednávají. To je léty zažitý princip. Bohužel mylný. Expert na bezpečnost Bruce Hoffman, ředitel Centra bezpečnostních studií spadající pod Univerzitu Georgetown, říká, že často opakované „my s teroristy nevyjednáváme" se postupem času stalo spíše mantrou než faktem.

,,S teroristy se jednání vedou. A to dlouho. V podstatě každá země světa s nimi vyjednává, i když tvrdí opak,“ dodává Hoffman. ,,Ovšemže bychom měli být na teroristy tvrdí, ale zase ne tak moc, aby to uškodilo našim spoluobčanům – jejich zajatcům. Zkrátka: nemáte-li na výběr, smlouvu s ďáblem nakonec uzavřete,“ podotýká.

Hoffman uvádí řadu příkladů z minulosti, kdy američtí prezidenti vyjednávali s teroristy. V sedmdesátých letech v Íránu, na konci bylo 56 propuštěných Američanů. V polovině 80. let zase prodala americká vláda zbraně Iráčanům částečně proto, aby docílila propuštění amerických rukojmích v Libanonu.

S teroristy se vyjednává běžně, veřejnost o tom jen neví

Charles "Cully" Stimson, další bezpečnostní expert jeho slova potvrzuje a podotýká, že existuje mnoho podobných případů, o kterých nejen veřejnost, ale i členové Kongresu netuší. Stimson, který v době prezidentování George W. Bushe pomáhal s koordinací pentagonských operací týkajících se propuštění vězňů po celém světě, vysvětluje: ,,Administrativy prezidentů, ať už republikánských nebo demokratických, s teroristy vyjednávají běžně. Vedou je k tomu zejména informační nebo personální zájmy.“

,,Každý prezident by dospěl ke stejnému rozhodnutí jako Obama. A kdo tvrdí opak, nebyl v podobné situaci,“ obhajuje Stimson současného prezidenta USA a podotýká, že se v budoucnu dočkáme propouštění dalších vězňů z Guantanáma a to v důsledku zlepšení situace v Afghánistánu. Ostatně jejich propuštění by podle amerického experta eliminovalo vznik podobných situací, při nichž dochází k “obchodování“ se zajatci.

Sdílet:

Hlavní zprávy