Turecko a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii, má platit od půlnoci

Příměří v Sýrii?

Turecko a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii, má platit od půlnociNOVÉ
Aleppo v době evakuace. Foto: Reprofoto: France 24
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecko a Rusko se dohodly na návrhu, který má vést k příměří v Sýrii. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Anadolu. Dodala, že obě země usilují o to, aby klid zbraní vstoupil v platnost již ve středu o půlnoci. Mluvčí turecké diplomacie zprávu zatím odmítl komentovat, mlčí i ruská strana.

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka minulý týden po jednání v Moskvě uvedli, že jsou připraveni pomoci vyjednat mírovou dohodu mezi syrskou vládou a opozicí. V takzvané moskevské deklaraci rovněž potvrdili odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra.

„Írán, Rusko a Turecko jsou připravené přispět k návrhu dohody mezi syrskou vládou a opozicí, o které se již nyní jedná, a jsou připravené stát se jejími garanty,“ uvádí se v deklaraci. „Vyzvaly rovněž další země, které mají na situaci v oblasti vliv, aby udělaly to samé (pomohly vyjednat dohodu),“ citovala z dokumentu agentura Reuters.

Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci syrského prezidenta Bašára Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité město Aleppo na severu Sýrie. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku a podporuje umírněné povstalce.

Čtěte také: Rusko není podle Lavrova za útokem na turecké vojáky v Sýrii

Sdílet: