‚Je to lež!‘ Antiislámští aktivisté útočí na Univerzitu Palackého

Potyčka zahraničního studenta

‚Je to lež!‘ Antiislámští aktivisté útočí na Univerzitu PalackéhoNOVÉ 4
Domov
Echo24
Sdílet:

Incident z minulého pátku, kdy v Olomouci došlo k potyčce mezi zahraničním studentem a skupinou antiislámských aktivistů, má dohru. Iniciativa Islám v ČR nechceme (IvČRN) totiž upozornila na to, že omluvný dopis zahraničního studenta, jejž na svém webu ve čtvrtek zveřejnila Univerzita Palackého, je krácený a neobsahuje některé – podle ní – důležité pasáže. Mluvčí vysoké školy, kterou student navštěvuje, krácení dopisu pro deník ECHO24.cz zdůvodnil tím, že univerzita nechtěla v nastalém sporu nikomu stranit.

Omluvný dopis, jehož krácená verze je dostupná na webových stránkách univerzity, původně začínal líčením událostí z minulého pátku z pohledu zahraničního studenta. Ve zmíněný den se prý po škole procházel se skupinou 15 až 20 dalších zahraničních studentů po městě, když k němu najednou přistoupila žena od petičního stánku iniciativy IvČRN, kde aktivisté sbírali podpisy proti kvótám na povinné přerozdělování uprchlíků. Studenta to prý šokovalo, protože s Českem a Čechy měl dosud pouze pozitivní zkušenosti. Žena na něho následně měla začít ukazovat prstem a „vykřikovat ponižující urážky“.

„Při představě, že tři lidé na stánku nadávají 20 muslimům, mě napadá jen slovo absurdní,“ odmítá mluvčí protiislámské iniciativy, že by jejich lidé vyvolali potyčku.

Podle původní verze dopisu se spolu chvíli dohadovali, přičemž zahraniční student se s Češkou snažil komunikovat „za pomoci Google Translatoru“. Následně ho aktivistka měla označit za „špatného muslimského teroristu“, což mladíka dopálilo, protože prý sám ztratil bratrance při teroristickém útoku. Podle vlastních slov se v návalu vzteku pokusil „strhnout ‚protiislámský‘ plakát z petičního stojanu“. Hned nato ale přišla na místo policie, která zahraničního studenta zadržela. V následujících třech odstavcích dopisu se student organizátorům petice za své chování omluvil.

Zkrácení verze? Byl to subjektivní pohled studenta

Ze současné verze omluvného dopisu však vedení školy vypustilo první část, kde student líčí průběh událostí a vznáší poměrně závažná obvinění proti aktivistům z IvČRN. Mluvčí univerzity Radek Palaščák pro deník ECHO24.cz uvedl, proč se škola rozhodla dopis zkrátit: „Problém je v tom, že ve staré verzi student mimo jiné popisuje situaci, jak se odehrála z jeho pohledu. To by znamenalo, že my ten subjektivní pohled studenta akceptujeme. Nemáme zkrátka dost informací, abychom řekli, jestli to bylo tak, nebo onak.“ Z jaké země student pochází, nebylo zveřejněno. Mluvčí pouze naznačil, že se jedná o arabskou zemi.

Palaščák dodal, že původní verze ani neměla být zveřejněna – na internet ji prý omylem nahrál správce školních webových stránek, který špatně pochopil instrukce. Když vedení školy zjistilo, že došlo k chybě, rozhodlo se po necelé hodině dopis stáhnout. Nová krácená verze se na webu objevila o den později.

S tímto vysvětlením se ovšem nechce spokojit Artur Fišer, mluvčí iniciativy IvČRN. „Vadí nám samotné prohlášení, které je agresivní, ukazuje nedostatky v sebekontrole,“ uvedl pro deník ECHO24.cz, zřejmě v narážce na pasáž, kde zahraniční student obvinil aktivisty z toho, že mu měli nadávat do „špatných muslimských teroristů“. „Druhé prohlášení je naopak učesané a nejde jen o několik odstavců navíc, jak tvrdí UP, ale o úplnou změnu rétoriky, čili jde o lež, určitě to není vůbec upřímné,“ dodal. 

‚Tři lidé na stánku nadávají 20 muslimům? Absurdní‘

Případ, který od začátku doprovází silné emoce a nedostatek ověřených informací, vyšetřovala i policie. Ta teď zahraničního studenta, jehož jméno nebylo dosud zveřejněno, podezřívá z přestupku proti občanskému soužití. Na internetu se objevily spekulace, podle kterých měli potyčku vyvolat protiislámští aktivisté. To ovšem mluvčí iniciativy odmítá: „Při představě, že tři lidé na stánku nadávají 20 muslimům, mě napadá jen slovo absurdní.“

Co víc, Iniciativa Islám v České republice nechceme na své internetové stránce uvedla, že útočníci údajně měli na aktivisty u petičního stánku pořvávat, že do patnácti let budeme všichni jejich otroky. Ani tuto informaci se však dosud nepodařilo nezávisle ověřit. Peticí, kvůli které zřejmě celý incident začal, iniciativa reaguje na návrh Evropské komise, aby další země Evropské unie v příštích dvou letech převzaly od jihoevropských zemí 40.000 žadatelů o azyl. Na Česko by mělo připadnout 1328 lidí, s čímž organizátoři petice nesouhlasí.

V tuto chvíli není zřejmé, jak se k celé záležitosti postaví univerzita. V doprovodném prohlášení na svých webových stránkách uvádí, že „Řešení na půdě Lékařské fakulty UP bude pokračovat dle platné legislativy na základě vyjádření Policie ČR, která věc šetří“.

Čtěte také: Student, který napadl antiislamisty, se omluvil. ‚Respektuji svobodu‘

Zahraniční studenti v Olomouci napadli odpůrce imigrace

Sdílet: