Ištvan se Šlachtou nás stáli dva miliony. Měli by odejít, žádá Benda

MARNÁ ODVOLÁNÍ SNAHA

Ištvan se Šlachtou nás stáli dva miliony. Měli by odejít, žádá BendaNOVÉ
Ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (vlevo) a vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan na tiskové konferenci 14. června 2013. Den po zásahu na Úřadě vlády ČR Foto: Reprofoto ČT
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Statisícovým odškodným a omluvou státu kauza tří bývalých zákonodárců ODS možná neskončí. Například poslanec Marek Benda (ODS) volá po tom, aby olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan a ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta odstoupili nebo byli místa zbaveni. Ministerstvo spravedlnosti ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale zatím žádné personální kroky kvůli kauze, která přispěla před dvěma lety k pádu Nečasovy vlády, podniknout nechtějí.

„Musí to mít nějaké důsledky jak pro pana Ištvana, tak pro pana Šlachtu. To prostě už není možné, aby nemělo,“ řekl Benda pro deník ECHO24.cz. Reagoval tak na poslední vývoj v případu takzvaných trafik, kdy se český stát omluvil bývalým poslancům ODS Ivanu Fuksovi, Marku Šnajdrovi a Petru Tluchořovi za neoprávněné stíhání i nezákonnou vazbu. A zaplatí jim statisícové odškodné, které za celou trojici čítá zhruba dva miliony korun.

„Nyní to stálo stát dva miliony na těchto výdajích. A to odhlédnu od výdajů, které to nepochybně stálo policejní složky. Které bych také někdy chtěl vyčíslit, jestli kvůli kabelkám paní Nečasové bylo potřeba uspořádat takovou neskutečnou operaci. Muselo to stát neuvěřitelné peníze,“ zlobí se Benda a dodává: „Kdyby byli čestní mužové, rezignují sami. Vzhledem k tomu, že se to zjevně nechystají učinit, je potřeba, aby jejich nadřízení a postupně i ministři spravedlnosti a vnitra nějaké personální kroky iniciovali nebo provedli.“

Čtěte také: Stát se omluvil exposlancům ODS za Ištvana. Vyplatí jim odškodné

Poslanec ODS proto avizuje: „Určitě tu věc nechci nechat usnout.“ Konkrétní postup chce ještě vyladil s dalšími občanskými demokraty ve sněmovně. Připouští přitom, že Fuksa, Šnajdr a Tluchoř nebyli pro ODS „žádná zlatíčka“ a že tehdy nejsilnější vládní stranu „trápili půl roku“. Ištvan se Šlachtou zaútočili na dohodu, podle které se trojice bývalých poslanců vzdá svého mandátu výměnou za místa ve vedení státních podniků, která jim měl zajistit tehdejší premiér Petr Nečas (ODS). Nejvyšší soud nicméně rozhodl, že na celé jednání se vztahovala poslanecké imunita.

Tejc: Stát se měl s exposlanci dál soudit

Benda bude pro svůj záměr ale zřejmě jen těžko hledat spojence ve vládních lavicích. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo určitým precedentem. Od počátku jsem říkal, že to, co se dělo, vnímám jako politickou korupci. A že nedokáži odhadnout, zda to bude, nebo nebude posouzeno jako trestný čin,“ řekl deníku ECHO24.cz šéf ústavněprávního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD).

Podle něj je nutné verdikt soudu respektovat. Tejc nicméně zpochybňuje omluvu a odškodnění, na kterém se s trojicí exposlanců mimosoudně dohodlo ministerstvo spravedlnosti. „Pokud už jsme začali precedenty, počkal bych spíše na soudní řízení a na to, zda by bývalí poslanci na státu vysoudili – ať už omluvu nebo konkrétní částku,“ zmínil s tím, že takový postup by sice mohl být pro stát dražší, ale také by Fuksa, Šnajdr a Tluchoř nemuseli dostat žádné finanční odškodnění a odejít pouze s omluvou.

Čtěte také: Kdy rezignuje Ivo Ištvan?

„Nebudu se připojovat k těm politikům, kteří říkají, že by měl Ivo Ištvan odstupovat nebo platit škodu. Věc nebyla černobílá ani ze strany státního zastupitelství a černobílá není ani teď,“ uvedl Tejc a dodal: „Na základě toho, že někdo nebyl stíhán na základě využití imunity, se nedá činit závěr o tom, že by měli nést odpovědnosti tito státní zástupci.“

Zeman: Pro kárnou žalobu nejsou podmínky

A podobně jako šéf ústavněprávního sněmovny vidí situaci i ministerstvo spravedlnosti a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Pro podání kárné žaloby nejsou dány podmínky,“ reagoval stručně Zeman. Resort Roberta Pelikána (za ANO) pak přes tiskové oddělení vzkázal: „Abychom mohli uvažovat o vymáhání náhrady škody, muselo by tu být nějaké pochybení státního zástupce. Tady ale bylo poněkud nečekané rozhodnutí Nejvyššího soudu, které nemohli státní zástupci předvídat.“

Ministerstvo spravedlnosti přitom zdůraznilo, že případnému placení škody ze strany státního zástupce musí předcházet kárné nebo trestní řízení, které prokáže jeho vinu. Samotný Ivo Ištvan je nad věcí. „Vrchní státní zastupitelství není účastníkem a nebylo účastníkem toho řízení, takže to nemohu komentovat,“ řekl v rozhovoru pro ECHO24.cz.

Čtěte také: Omluva exposlancům ODS? Nás se to netýká, tvrdí Ištvan

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články