Podle občanky se pozná bezdomovec. I skrývající se dlužník

Změny v občanských průkazech

Podle občanky se pozná bezdomovec. I skrývající se dlužníkNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Wikimedia Commons
1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Ti, kteří mají trvalý pobyt na radnici, to musí mít nově zaneseno v občance. Ministerstvo vnitra tím chce identifikovat lidi, kteří se skrývají před dluhy, nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. A změny související s osobními údaji tím zřejmě nekončí. Vnitro už nyní plánuje, že nahradí rodná čísla jiným identifikátorem, ze kterého nebude možné odvodit pohlaví či datum narození. Pak by rodná čísla v občance nemusela být vůbec. Opozice však vládu kritizuje. Podle ní by bylo nejlepší začít pracovat na elektronických občankách a celkové elektronizaci veřejné správy.

Podle úpravy, která platila do konce roku 2016, bylo v informačním systému evidence obyvatel sice uvedené místo trvalého pobytu, ale v případě těch, kteří měli tento pobyt na adrese sídla ohlašovny, byla uvedena tato adresa. Z ní ani ze základního registru obyvatel nebylo možné poznat, že jde o adresu ohlašovny, protože nebyla nijak odlišená. „Cílem je umožnit úřadům získat informaci o tom, že občan je evidován na adrese sídla ohlašovny, tedy aby tam byl uváděn údaj ‚adresa úřadu‘,“ řekl k tomu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Novela byla nezbytná i kvůli tomu, že pokud by se neschválila před koncem roku, trvalý pobyt by se stal údajem nepovinným. Vláda proto navrhla novelu zákona o evidenci obyvatel narychlo v září a požadovala, aby s ní poslanci vyslovili souhlas již v prvním čtení. To se i stalo.

Ministerstvo dodává, že ponechání údaje o trvalém pobytu a uvedení označení adresy úřadu v občance bylo navrženo hlavně kvůli identifikaci občana v soukromoprávních vztazích. Změny mají pomoci najít ty, kteří se skrývají před dluhy nebo s nimi pronajímatel nechce uzavřít nájemní smlouvu. Iva Hrazdílková z kanceláře ombudsmanky doplnila, že si občané nemůžou nahlásit místo trvalého pobytu na ohlašovně. „Na ohlašovnu se lidé dostanou v důsledku zrušení místa trvalého pobytu, když se někde zruší a nově se nepřihlásí,“ uvedla pro Echo24.cz.

Loni bylo na úřadech přihlášeno 381 tisíc občanů. V Česku je podle vnitra kolem 70 tisíc bezdomovců.

Zmatky kolem občanek kritizoval třeba poslanec Jan Klán (KSČM). „Je to rok, co jsme projednávali zákon o občanských průkazech. Já jsem se před rokem pana ministra ptal, jak to bude s tím trvalým pobytem, zda z občanky zmizí, anebo tam zůstane. Tenkrát bylo řečeno, že to zůstane, jak to má být, jak to běží, to znamená, že by měl od 1. 1. 2017 v občance být povinně volitelným údajem, tedy by mohl zmizet. Najednou přišlo ministerstvo s tím, že tam musí zůstat,“ uvedl k tomu Klán.

Marku Bendovi (ODS) se zase nelíbí, že se vláda přestala zabývat koncepcí elektronické občanky. „Vláda dala zcela k ledu všechny již přepracované představy o opravdu elektronické občance, která bude mít pro občana výhody,“ řekl pro Echo24.cz. Podpořil ho i jeho kolega Petr Bendl, když podotkl, že příkladem pro Česko by mohla být elektronizace veřejné správy v Estonsku. Estonci disponují jedinou kartu, která jim slouží jako občanka, pas, řidičák, doklad o zdravotním pojištění, průkazka na MHD nebo do knihovny. Navíc můžou ve volbách hlasovat přes internet nebo si jedním kliknutím založit firmu.

Čtěte také: E-Estonsko zruší daňová přiznání. Daně bude strhávat automaticky

Do budoucna ministerstvo vnitra plánuje další novinku. Chce nahradit rodná čísla jiným identifikátorem. Ministr Chovanec potvrdil, že tato vize se předpokládá od roku 2020. „Z identifikátoru nebude možné dovodit ani pohlaví, ani datum narození dotčené osoby,“ uvedl. Ministerstvo to zdůvodňuje obavou, že kolem tohoto roku budou vyčerpány všechny možné kombinace rodných čísel. V tom případě by zřejmě rodné číslo přestalo být i povinným údajem v občance.

Poslední velkou změnu zaznamenali Češi se svými občanskými průkazy na začátku roku 2012. Od té doby nemají povinnosti zanášet si do občanky údaj o rodinném stavu. Díky tomu nemusí v případě svatby nebo rozvodu spěchat na úřad s žádostí o novou občanku.

Na další absurditu v souvislosti s občankami upozornila ombudsmanka Anna Šabatová. Už pět let totiž platí novela, kvůli které si občané volí při žádosti o nový průkaz až desetimístný číselný bezpečnostní osobní kód. Ten si musí pamatovat, ale použijí ho jen jednou – při vyzvednutí nového občanského průkazu. Pokud ho zapomenou, zaplatí za odblokování správní poplatek 100 korun.

Čtěte také: Neznáte bezpečnostní kód své občanky? Riskujete pokutu

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články