Srbsko stáhlo své diplomaty a zaměstnance ambasády ve Skopji

Diplomatické napětí mezi Srbskem a Makedonií

Srbsko stáhlo své diplomaty a zaměstnance ambasády ve SkopjiNOVÉ
Makedonská vlajka Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Srbsko stáhlo všechny pracovníky své ambasády v makedonské metropoli Skopji. Oznámil to dnes srbský ministr zahraničí Ivica Dačić. V prohlášení poskytnutém agentuře Tanjug uvedl, že důvodem jsou „důkazy o zamýšlených útočných akcích vůči Srbsku se zapojením zahraničního faktoru“.

Podobně se vyjádřil i srbský prezident Aleksandar Vučić. Podle něj byli pracovníci velvyslanectví staženi ke konzultacím poté, co příslušné zpravodajské orgány „poskytly dostatek důkazů o velmi útočném jednání vůči orgánům a institucím Srbska“.

Vučić ani šéf srbské diplomacie neupřesnili, o jaké „útočné akce či jednání“ by mělo jít. „Je mnoho spekulací a myslím, že v následujících deseti dnech bude vše mnohem jasnější,“ řekl podle televize B92 prezident novinářům v této souvislosti.

Zároveň ale nepřímo potvrdil, že v pozadí zřejmě bude záměr nové makedonské vlády změnit dosavadní postoj makedonských úřadů a podpořit začlenění Kosova do UNESCO, čemuž se Srbsku doposud dařilo zabránit. Makedonský premiér Zoran Zaev tvrdí, že jeho země se tak chce přizpůsobit stanovisku většiny členských států EU.

„Budeme se Skopjí rozvíjet dobré vztahy, ale tyto vztahy musejí být založené na vzájemném respektu. Uvidíme, zda Albánci učiní krok směrem k začlenění Kosova do UNESCO, pak počkáme na to, co řeknou Skopje a Podgorica (Černá Hora),“ uvedl Vučić.

V tomto duchu se nechal slyšet i Dačić, který mimo jiné pohrozil, že by Srbsko mohlo změnit svůj postoj v otázce oficiálního názvu Makedonie. „Jestliže Makedonie bude skutečně hlasovat pro přijetí Kosova do UNESCO, přestože ví, jak moc se to dotýká Srbska a srbského národa, navrhnu prezidentovi Vučičovi, aby Srbsko ve vztahu k názvu, pod nímž jsme uznali Makedonii, rovněž vzalo v úvahu postoj EU,“ uvedl Dačić.

Srbsko Makedonii uznalo pod názvem Makedonská republika, většina unijních států však používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie, a to kvůli odporu Řecka. Podle Řecka totiž jde o zásah do jeho dědictví a o skrytý územní nárok na severořeckou provincii, která se rovněž nazývá Makedonie.

Vztahy mezi Srbskem a Makedonií jsou napjaté od letošního jara, kdy Zaev šest měsíců po parlamentních volbách sestavil koaliční vládu se stranami zastupujícími albánskou menšinu v zemi. Srbsko a jeho spojenec Rusko podporovaly konzervativní stranu někdejšího premiéra Nikoly Gruevského, která parlamentní volby loni v prosinci sice vyhrála, ale jen těsně a nedokázala získat do koalice žádného partnera, když odmítla podmínky kladené albánskými stranami. Naproti tomu Zaev s nimi koalici s určitými ústupky dojednal.

Čtěte také: Srbskou vládu vede poprvé žena. Církvi vadí její lesbická orientace

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články