Únik informací: Součástí Erdoganovy politiky je pouštění teroristů do EU

Tajná americko-jordánská jednání

Únik informací: Součástí Erdoganovy politiky je pouštění teroristů do EUNOVÉ
Jordánský král Abdalláh II. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Z uniklých informací důvěrné schůzky jordánského krále Abdalláha se zástupci amerického kongresu na počátku roku vyplývá, že v Libyi působí speciální britské vojenské jednotky SAS s podporou jordánských zvláštních sil. Jordánský král se vyjádřil také na adresu tureckého prezidenta Erdogana, jenž prý počítá s únikem teroristů do Evropy jako součástí turecké politiky. Informace z tajných záznamů zveřejnil britský deník The Guardian.

Z uniklých záznamů jednání vyplývá, že Britové snažící se o stabilizací Libye požádali Jordánce o pomoc, protože jordánský přízvuk je blízký tomu libyjskému. V obou státech se mluví arabštinou. Dá se tedy předpokládat, že Jordánci vyslaní do Libye se snaží infiltrovat do struktur Islámského státu (IS), který v Libyi má své enklávy, nebo do jiných protisystémových struktur.

Ze záznamu z tajné schůze, na který se odkazuje deník The Guardian, dále vyplývá, že zpravodajské služby úmyslně nechávají internetové stránky teroristických organizací v provozu, aby je mohli použít ke sledování extremistů. Společnost Google prý jordánskému králi Abdulláhovi sdělila, že na těchto úkonech pracuje 500 jejich lidí.

Jordánský monarcha se také vyjádřil o tureckém prezidentovi Recepu Erdoganovi, který prý věří v radikální islámské řešení problémů v oblasti Blízkého Východu. Fakt, že teroristé pronikají do Evropy, je prý součást turecké politiky a Turecko se podle Abdalláha vymyká kontrole.

Zajímavý je také jeho poznatek o Izraeli, který prý zřejmě zavírá oči před Frontou an-Nusrá, syrskou pobočkou teroristické organizace Al-Káida, kterou považují za opozici vůči Hizballáhu, jehož hlavním cílem je zničení Izraele.

Dále se rozhovory vedly o teroristické organizaci Šabáb, která ovládá značnou část afrického Somálska. Podle jordánkého krále se jí nevěnuje dostatečná pozornost, ale Jordánsko je připraveno nasadit vojenské jednotky v případě, že Velká Británie a Keňa podniknou intervenci do Somálska. Organizace Šabáb podle Abdalláha proniká také do Libye.

Čtěte také: Americké drony zabily v Somálsku přes 150 islamistů

Podle záznamu se schůze zúčastnili kromě jordánkého krále také představitelé Kongresu Spojených států. Mezi nimi John McCain, předseda senátního výboru pro ozbrojené síly, Bob Corker, předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy a Paul Ryan, předseda Sněmovny reprezentantů. The Guardian se pokusil kontaktovat americké kongresmany s žádostí o rozhovor, ale neúspěšně. Redaktoři nepochodili ani u britského ministerstva obrany nebo u jordánského velvyslanectví ve Velké Británii či v USA.

Takové informace nemají ani poslanci

Britský poslanec Crispin Blunt si postěžoval, že ani poslanci britského parlamentu nedostávají od vlády detailnější informace o operacích tajných sil v Libyi. V březnu americká agentura Stratfor už informovala, že speciální jednotky SAS v Libyi kryjí příslušníky britské tajné služby a také že se podílejí na výcviku milicí bojujících proti Islámskému státu. Operace v Libyi prý podniká také britské letectvo, a to ze základny na Kypru.

Spekuluje se také, že Velká Británie plánuje nabídnout 1000 vojáků nové libyjské vládě, která by měla sjednotit severoafrickou zemi, jež se od povstání proti režimu Muammara Kaddáfího v roce 2011 nachází v totálním chaosu.

Čtěte také: Schyluje se k zásahu v Libyi? Do oblasti míří válečné lodě

Čtěte také: Vysocí vůdci Islámského státu se přesouvají do Libye

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články